| Krina a întrebat:

Cunoasteti exemple de inventii stupide inregistrate la OSIM?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Krina,
Cunosc asemenea inventii stupide. Sunt unele ale japonezilor, foarte nostime laughing
De ex:
1. Pentru a te apra de ploaie, au inventat umbrela cu prelungitor, adica, la o umbrela deschisa s-a adaugat un plastic transparent ce coboara pana la nivelul solului laughing
2. Daca esti racit si nu ai timp laughing sa-ti cauti batista in aglomeratie, ai posibilitatea sa achizitionezi un instrument, care, este format dintr-un cadru ce se aseaza pe capul persoanei si are un sul de hartie igienica; astfel, atunci cand simti ceva, iei repede o bucata de hartie igienica de pe cap laughing
3. Pentru taticii care au sotii ce lucreaza non stop si care au copii mici, s-a inventat, alimentarea la san artificial; un ham care este pus tatalui, ce are atasat doua proeminente asemanatoare sanului femeii, in care s-a introdus lapte incalzit, astfel, taticul are sansa, ca in timpul mersului in mijloacele de transport in comun sa-si poata hrani bebelusul laughing
Ma sunt o gramada de asemenea inventii stupide, dar nu sunt toate inregistrate la OSIM!

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

M-am amuzat copios. Nici nu stiam cate asemenea inventii inutile s-au brevetat laughing
Felicitari tuturor celor care au raspuns.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Desteptatorul cu greutati...pentru cei care se trezesc greu la ore matinale...niste greutati care nu provoaca rani cadeau in capul somnorosului...
manusa pentru doi... o manusa cu doua randuri de degete pentru indragostiti...
recipientul pentru urlete...pentru eliberarea de stress si frustrari, fara a deranja cu strigatele...
plugul-tun... un american a inventat in 1862 o piesa de artilerie de dimensiuni medii, care a fost atasata unui plug pentru a lua la tinta eventualii inamici ai fermelor...
sicriul-vitrina; furculita cu alarma si timer...arata ritmul in care trebuie sa mananci, avertizandu-te sa mesteci bine inainte de a inghiti...;
sacul detasabil pentru caini-ca sa nu lase par in masina, cainii sau alte patrupede cu blana calatoresc in afara masinii intr-un sac de cauciuc agatat de portiera...
De-a lungul timpului, istoria inventiilor ne-a ratat si inutilitatea si chiar stupiditatea multor dintre ele...

regis
| regis a răspuns:

Daca te referi strict la cele inregistrate la OSIM, imi amintesc ca era acum cativa ani o emisiune dedicata inventatorilor romani, emisiune pe care o urmaream cu multa placere. Nu imi amintesc acum numele ei, imi amintesc doar ca se dadea vinerea dupa-amiaza pe TVR2.
Mi-a ramas in minte o inventie prezentata in aceasta emisiune, inventie care mi s-a parut foarte stupida: o caruta la care caii imping, nu trag, fiind inhamati in spatele acesteia.

| anonim a răspuns:

A fost facute mai multe topuri ale unor asemenea inventii.de exemplu,
un american a inventat plugul-tun, cu alte cuvinte, unui plug i se atasase o piesa de artilerie deasupra lamei, iar coarnele erau folosite a lua la tinta eventualii inamici ai fermierului.
o alta inventie a fost punga pentru urlete, în interiorul căreia se găsea un tub izolat fonic. Dispozitivul le permitea doritorilor să se elibereze de stres şi frustrări fără a-i deranja cu strigătele lor pe cei din jur
britanicul Michael Bayley a inventat perna pentru scaun ataşată la cureaua pantalonilor.si aici lista ar putea fi mult mai lunga, insa din lipsa de timp, va las pe voi sa mai descoperiti.big grinbig grin

| Zoombe3 a răspuns:

Eu am vazut combinezon pentru bebelusi, cu aspect de mop. pe fata combinezonului sunt acele late de mop, cu ajutorul carora, atunci cand bebe merge de-a busilea iti spala in acelasi timp podeaua. Nu a fost brevetat din cauza faptului ca multi parinti au considerato drept o jignire la adresa odraslelor.

| flori_8244 a răspuns:

FERMOARUL CARE SUNA CAND E DESCHIS.