| biencutza23 a întrebat:

Cuvantul,, banii,, este hiat? fundawinking

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

Nu e hiat... Nu se desparte ba-ni-i, ci ba-nii.
Deci, in acest cuvant se gaseste doar un diftong, si anume ''ii''

10 răspunsuri:
| Cătălinaa12 a răspuns:

Nu! este un diftong. ba-nii!

| MioaraParalescu a răspuns:

Nu cred ba-nii.Este diftong. ii

| MioaraParalescu a răspuns:

Ii este diftongul

| iFollowRivers a răspuns:

Nu este hiat.si nici diftong!

| DenisejUSTmE a răspuns:

Este diftong pentru ca diftongii stau in aceeasi silaba la fel ca,, ii,,:ba-nii, iar hiatii stau in silabe diferite alaturate :a-le-e, i-de-e...etc.Bafta!

| Négatif a răspuns:

Buna.
Nu,''ii'' nu sunt vocale in hiat.
''ii'' - este diftong, vocala ''i'' si semivocala ''i''.
Succes!

| MioaraParalescu a răspuns (pentru iFollowRivers):

De unde stii ca nu e diftong? happy
Ca este ''ii''

| iFollowRivers a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Ar fi fost diftong daca al doilea ~I~ nu ar fi fost articol hotarat.

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru Négatif):

Si mai sunt si in aceeasi silaba, puteai de la inceput sa-ti dai seama(nu vorbesc in numele tau)big grin

| leogeorgiana a răspuns:

În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găsește chiar în cuvântul "hiat", care se pronunță /hi-at/.