| Izabela000 a întrebat:

Daca ajungi doctor,e obligatoriu sa faci prezentari, sa vorbesti in fata publicului la congrese?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu, nu te sileste nimeni, nici macar sa participi la congrese.
Participa la congrese cei interesati de subiectul acestora si vorbesc cei care au ceva de spus in ce priveste subiectul (noi medicamente, tratamente, proceduri, etc).

| Nirvanaaa a răspuns:

Da. Trebuie sa ai și tu niște publicații făcute. Plus ca trebuie sa mergi la congrese ca în fiecare an iti trebuie un număr de puncte EMC.

| Izabela000 explică (pentru Nirvanaaa):

Dar daca esti medic specialist/primar, deci nu ai facut master si doctorat, mai este obligatoriu?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Izabela000):

Cât timp ești medic specialist sau primar ai nevoie de acest numar de puncte anual pe care îl obții din activitatea științifică (prezentări, participări la congrese și tot așa).
De asemenea asta nu are treabacu masterul. Dar când termini medicina masterul e integrat in cei 6 ani și treci direct la studii doctorale dacă vrei sa continui.

| Brizbriz a răspuns:

Da, dar ti se spune "doctor"hee hee