| Anna9 a întrebat:

Daca am o reactie de ardere si oxigenul e in exces, excesul imi apare in produsii de reacrie sau nu se ia in calcul?

5 răspunsuri:
| Roby669 a răspuns:

Nu. Daca oxigenul e in exces, in mod normal ar trebui sa-ti dea o cantitate de oxigen, sa zicem 20 de grame. Daca tu faci calculele alea pe baza reactiei, cu regula de 3 simpla, si obtii, sa zicem, 8 g oxigen, atunci 12g sunt in exces. In reactie intra doar cat trebuie. Ei fac asta pentru a te deruta.

| Anna9 explică (pentru Roby669):

Asta stiu, dar daca zice ca din reactie rezulta un amestec care contine oxigen se refera si la oxigenul care e in exces?

| Roby669 a răspuns (pentru Anna9):

Nu.Daca te ajuta zi-mi problema.

| Anna9 explică (pentru Roby669):

Se ard 1, 344l (c.n) C3H8 cu 10, 56 g oxigen. dupa condensarea apei se formeaza un amestec gazos care contine 7, 92 g CO2. determinati compozitia in procente molare a amestecului gazos rezultat la ardere

| Anna9 explică (pentru Anna9):

Si oxigenul e in exces.