| XXonia a întrebat:

Daca faci contestatie la BAC se uita pe camerele web? Sau doar alti profesori iti recorecteaza lucrarea?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna!
De anul acesta, ministerul a dorit verificarea, prin sondaj -nu sunt sigura ca pe toate- a camerelor din sali. Contestatia nu are nicio legatura. Daca ai fost corecta, nu ai motive de panica. Totul va fi in regula. Cred ca urmarirea camerelor s-a incheiat, la acest moment a ramas sa se recorecteze tezele contestate.
Teza de la obiectul la care ai facut contestatie va fi recorectata de o alta comisie, din alt judet fata de cel in care a fost initial lucrarea. Doi profesori se uita si pun notele si, exact ca inainte, diferenta nu trebuie sa depaseasca 5puncte din cele 100. Altfel se incearca sa se ajunga la un compromis ori ajunge la alta comisie cu alti 2 profesori. Pentru ca nota initiala sa fie modificata, trebuie ca cea primita la contestatie sa fie cu minim 5 puncte mai mica sau mai mare.
Mult succes, sper sa ai nota mai mare! La ce ai facut contestatie?

3 răspunsuri:
| XXonia explică (pentru AnonimaOk):

Buna,eu nu am facut contestatie la nimic insa verisoara mea a facut insa mi-a spus ca i-a soptit unei colege niste raspunsuri si acum ii e teama sa nu fie exclusa 1 an sau 2. Daca pana la acest moment nu s-a intamplat nimic in ceea ce priveste camerel, nu se mai poate intampla, nu? Mersi de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se uită pe camere. doar le corectează iar.

| AnonimaOk a răspuns (pentru XXonia):

Nu cred. Eu nu sunt ministrul educatiei, deci nimic nu e cert, dar pot zice ca cel mai probabil nu. Asemenea lucruri nu se fac, sa iti risti pielea pentru tine sau pentru altul la un asemenea examen.
Daca cineva este prins, atunci pedeapsa inseamna excluderea pentru doua sesiuni, adica respectivul candidat ar mai putea da bacul in toamna anului viitor. Nu merita pentru o susoteala sa risti sa pierzi un an din viata!
Cu placere! Ce sa spun, noroc verisoarei tale acum...