| AndreeaDeea246 a întrebat:

Daca te duci pe engleza bilingv poti sa faci si alta limba in loc de germana,aduci daca merg pe bilingv engleza cate ore de germana o sa am pe sap, si cat de multa germana se face(adica o aprofundati?) Si daca merg pe engleza intensiv cate ore de germana fac?

3 răspunsuri:
| TheOneGirl a răspuns:

Eu sunt pe engleza intensiv si am a doua limba straina franceza. Fac 6 ore de engleza si 2 de franceza.Trebuie sa iti alegi tu a doua limba straina, germana. Dar asa este, aprofundezi limba intensiva, adica engleza si pe celalalta o studiezi ca in gimnaziu.

| AndreeaDeea246 explică (pentru TheOneGirl):

Aha,intrebarea mea este daca am facut din cls a 5 germana, pot la liceu sa imi aleg franceza(in loc de germana)?
Adica de la ce nivel te i-a cu franceza?
Si daca ma duc totusi pe engleza intensiv, cat de mult o sa aprofundez germana(daca nu pot sa aleg franceza), ma refer daca va da proiecte sau faceti multa gramatica? p.s as prefera un profil in care sa fac mai multa engeza si foarte putina germana\franceza.

| thegatekeeper a răspuns:

Daca liceul respectiv are optiunea aceasta (de obicei, majoritatea au), poti alege franceza in locul germanei. Engleza faci in jur de 5 ore pe saptamana, fiind limba principala a profulului, incluzand o ora optionala (care poate fi Literatura Engleza, Cultura si Civilizatia Britanica etc.), iar limba secundara (franceza sau germana), 2-3 ore pe saptamana. Nivelul englezei studiate este B2-C1, iar cel al limbii secundare, B1-B2.