| tonyc7 a întrebat:

Daca UK este statul oficial, cu capitala la Londra, atunci de ce in fotbal nu avem o echipa nationala care sa reprezinte acest stat, si avem doar echipe ale Angliei, Scotiei, Irlandei de Nord, Tarii Galilor, care sunt doar niste componente administrative din cadrul UK?
De ce in fotbal nu exista UK si exista doar Anglia si restul componentelor sale?
E ca si cum Romania, desi este stat, n-ar avea o nationala a ei proprie de fotbal, ci o,,nationala'' a Munteniei, o,, nationala" a Ardealului si una a Moldovei..
Nu vi se pare aiurea si lipsit de logica?

4 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

UK - United Kingdom ( Regatul unit )
Este un regat format din mai multe natiuni. Patru la numar: Irlanda de nord, Scotia, Anglia si Tara Galilor. Ele par a fi componente, dar sunt de fapt tarisoare. Si fiecare tarisoara are echipa ei de fotbal.

La noi e alta treaba. Noi avem regiuni. Nu suntem un regat. Suntem un stat democrat.

| Cipi1212 a răspuns:

Este o federație.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cipi1212):

UK NU este o federatie.

| Mihay2023 a răspuns:

E ca si cum Uniunea Europeana sa faca o singura echipa laughing