| Adelina9990 a întrebat:

Daca vreau sa merg la facultatea de psihologie ovidius din constanta sau la oricare facultate de psihologie Facultate acreditata (de stat), cursuri de zi
trebuie sa platesc facultatea? adica auzisem ca fiecare facultate se plateste pe luna/an. dar din moment ce e de stat ma gandesc ca nu platesti nimic happy va rog raspuns urgentbig grin

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci exista doua feluri de facultati.

Cele de stat si cele private. La cele private platesti. La cele de stat sunt locuri subventionate si locuri la taxa. Daca ai medie mare la admitere intri pe locurile subventionate, daca nu intri la cele cu taxa

4 răspunsuri:
| Adelina9990 explică (pentru suntserios):

Si cam cat ar costa sa mergi la o facultate? adica pe luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate la fiecare universitate are taxele sale.

http://pse.univ-ovidius.ro/admitere/taxe

| diaac a răspuns:

La stat exista locuri la buget (platite de stat) si locuri cu taxa pe care ti le platesti singur. Ca sa obtii un loc la buget, trebuie sa ai nota mare la admitere (indiferent ca e dosar sau examen scris) - uita-te pe site-ul facultatii / facultatilor pe care le ai in vedere ca sa afli criteriile de acordare si cate locuri sunt la buget. De asemenea trebuie sa iti mentii o situatie scolara buna sau foarte buna pe parcursul anilor de studiu, ca sa te mentii la buget. Succes!

| diaac a răspuns (pentru Adelina9990):

Eu la facultate in Bucuresti nu am platit in fiecare luna, ci in cateva transe (eu am platit in doua, dar mi se pare ca as fi putut pana in cinci transe... nu sunt sigura pentru ca au trecut niste ani de cand am fost la taxa dar te poti lamuri cel mai sigur la secretariatul faculatii respective).
Ca suma totala, la facultatea de psihologie din Bucuresti in ultimii ani era 3100 de ani sau cam asa ceva. Ca sa-ti faci o idee.