| anonim_4396 a întrebat:

De ce 0 factorial este 1? 0!=1

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Pentru ca 4! = 5!/5, adica 120/5 = 24
4! = 4*3*2*1 = 24.
Deci 4! se poate scrie si ca 5!/5
3! e la fel, 3! = 3 * 2 * 1 = 6 SAU 3! = 4!/4 adica 24/4 = 6
.
1! = 2!/2 = 2/2 =1
0! = 1!/1 = 1/1 = 1
Asa ar trebui sa se scrie, dar dupa "formula" asta, gen 3! = 3*2*1
laughing se stabileste valoarea nr-lui.
Intelegi tu.

8 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nici eu nu am aflat pana in ziua de azi sad

| bogdan324 a răspuns:

(n+1)!
Fiindca n!=-----------
(n+1)

(0+1)! 1! 1
Deci 0!=--------- = -------- = ------ =1
0+1 1 1

| raMLesS a răspuns (pentru alina2k18):

Acum stii big grin

| alina2k18 a răspuns (pentru raMLesS):

Deci 6!= 6*5*4*3*2*1 = cat face acolo laughing
Dar la ce ne ajuta asa ceva totusi?
Si ce inseamna factorial mai iegzactwinking?

| raMLesS a răspuns (pentru alina2k18):

Factorial sn, a [At: DEX / P: ~ri-al / Pl: ~i, ~e / E: fr factorielle] (Mat) 1-2 (Produs) obținut prin înmulțirea numerelor întregi și succesive, începând de la 1 și mergând până la numărul respectiv.

"Dar la ce ne ajuta asa ceva totusi?" La nimic laughing)

| alina2k18 a răspuns (pentru raMLesS):

Merci sefuwinking o sa exersez si eu asteawinking

| raMLesS a răspuns (pentru alina2k18):

O sa exersam* laughing love struck

| alexnolen14 a răspuns:

Ca sa intelegi de ce 0 factoria este 1 (0!=1), trebuie sa intelegi ce inseamna un numar factorial.
Prin calculul factorial aflii cate combinati sunt posibile din n numere.
De exemplu:
3! = 1×2×3 = 6 si acest lucru inseamna ca 3 numere 1, 2, 3 pot forma 6 combinatii si anume: {1, 2,3}; {1, 3,2}; {2, 1,3}; {2, 3,1}; {3, 1,2}; {3, 2,1}.

Dupa aceeasi logica rezulta ca 0! = 1, condierandu-se ca nimic ( {_} ) reprezinta un singur mod de combinare.

Sper ca ai inteles si logica din spate, nu doar modul de clacul.