| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi scriu la forma de imperativ negativ verbul a fi cu doi de "I"?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

In cazul acesta, chiar te-as sfatui sa-i spui.
Imi aduc aminte de o povestioara spusa de catre o profesoara de romana. O colega de-a ei tot posta pe Facebook diverse chestii si mai mereu facea greseli...multe. Pana la urma si-a luat inima in dinti si i-a spus, de atunci o suna pe ea inainte sa scrie ceva pe Facebook laughing Era un caz deosebit, fiind tot profesoara, ar fi trebuit sa scrie corect, altfel se facea de ras. Oricum, e mai bine sa ii spui acestei persoane, intr-un mod cat se poate de placut, ca are mici lacune privind gramatica limbii romane happy

11 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Pentru ca nu stiu gramatica limbii romane prea bine, nu-i evident? E destul de grea, e si asta o scuza, n-ai ce sa le faci. Daca-i corectezi, e posibil sa se supere pe tine, crezand c-o faci cu rautate. Ignora acest fapt.

| Clorox a răspuns (pentru aXy99):

Nu prea pot sa ignor happy

| aXy99 a răspuns (pentru Clorox):

Si-n schimb, ce faci?

| Clorox a răspuns (pentru aXy99):

Cred ca o sa le zic in fata, ar trebui sa stie si ei chestiile astea, e ceva important pana la urma, sper sa nu se supere dar ar fi mai urat din partea mea daca nu le-as zice.

| aXy99 a răspuns (pentru Clorox):

Depinde despre cine e vorba. Daca un necunoscut scrie pe Facebook sau pe vreun chat gresit, eu de regula il ignor. Mie mi-ar placea sa fiu corectat, atata timp cat respectivul nu este ironic si nu ma jigneste.

| Clorox a răspuns (pentru aXy99):

Nu ma intereseaza de persoanele de pe Facebook, este o persoana draga...
Si eu poate mai gresesc, poate ma grabesc, nu stiu... Dar prefer sa fiu corectat fara insulte, exact ca tine happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca si tu scrii "doi de I" in loc de "doi I". Necunosterea limbii romane.

| Clorox a răspuns (pentru Salontanul):

Am înțeles...

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca nu stiu gramatica bine, e destul de simplu raspunsul, nu ma asteptam sa nu iti dai seama de el. big grin

| Clorox a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Mi-am dat seama... Dar nu stiu, am vrut parerile voastre happy

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Clorox):

Ah,inteleg big grin