| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se desfiinteaza Bacul si sa ramana doar examene de admitere in facultati bazate pe probe scrise? Tu ai fi de acord?

Răspuns Câştigător
| IonutzMariusz a răspuns:

Elevii sunt proști și influențabili. Ei chiar cred sincer că Bacalaureatul este absolut esențial, important, examenul maturității și le va marca viața. Pentru că asta le spun profesorii. Ca să se sperie și să vină la pregătire. Profesorii perpetuează mitul Bacalaureatului ca chintesență a învățământului și pe ei înșiși ca cheie a acestui profund complex examen, ca să arunci cu bani în ei. Mii de profesoare de română ar muri de foame dacă n-ar fi zeci de mii de elevi anual care să vină la ele acasă și să scrie comentarii literare după dictare. Asta e șărlătănia meseriei.
În meseria pe care am ales-o cu, calificarea Tehnician Instalații Electrice Nivel 5 (Diploma se dă la sfârșitul liceului chiar dacă ai sau nu ai BAC) Nu contează BAC-ul de aia nu pun accent, când m-am apucat de școala de șoferi toți profesorii mi-au sărit în cap că „Domne nu înveți pentru BAC ai alte priorității„ și am zis DA deoarece în meseria asta BAC-ul e zero trebuie să ai pasiune și obligatoriu permis cat. B (asta întreabă toți angajatorii mari în industria energiei)...

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Draga Some, pana nu demult admiterea era doar pe probe scrise, si se dadea si bacul. Deci nu asta e utilitatea bacului.

| dannyel86 a răspuns:

Asa cum minrest a specificat, Bacalaureatul nu tine de admiterea la facultate, ci de faptul ca ai incheiat niste studii liceale. Tu poate nu vrei sa urmezi studii universitare. Asta nu te scuteste de sustinerea Bacalaureatului.
Se poate hotari ca admiterea la facultate sa se faca numai pe baza de examene, dar acest lucru tine numai de conducerea universitatii/facultatii.

| Radu284 a răspuns:

Ar fi bine, da. In felul asta, oricine ar putea face o facultate, daca s-au lasat de scoala dar invata suficient incat sa ia examenele de admitere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Pai care e utilitatea? Ca oricum n-are niciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Daca ai incheiat niste studii liceale primesti diploma aferenta. La ce mai sustii si examene? Ca oricum nu conteaza notele mai departe. Hai sa gandim logic, pls!

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa intri la o facultate unde conteaza si media de Bacalaureat, esti obligat sa sustii acest "examen al maturitatii". Nimeni nu te impiedica sa alegi o facultate unde se da numai examen de admitere, fara Bac. Daca s-ar da o lege unitara, cum era pe vremuri, prin care sa nu se ia in considerare Bac-ul, indiferent de universitate, ci doar nota de la examenul de admitere, atunci da, sustinerea Bacalaureatului ar deveni astazi desueta. De vreme ce universitatile, respectand legea, isi stabilesc criteriile de admitere (Bac si/sau examen), esti la mana lor, cum se spune. Iti place sau nu, regulile trebuie respectate. Pana la facultate, s-ar impune multe schimbari in preuniversitar: de la programa, pana la examinari. Dar asta e deja alta discutie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Eu lansez din start ideea de a fi la fiecare facultate un examen de admitere scris tocmai pentru ca Bacul in sine e doar ca sa fie. In rest, n-am nevoie de alte discutii.
Nu ma incalzeste pe mine cu nimic ca vii tu si imi spui ca asa si pe dincolo, ca aia e, cand este evident din start ca nu e bine cum e.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, eu nu ii sustin pe cei ce pastreaza acest examen, ci incerc sa le descifrez intentia. Bine? Bacul arata ca ai invatat ceva in niste domenii cheie, fara sa mai conteze diferenta dintre licee, caci examen national.

| IonutzMariusz a răspuns:

Pentru că deșii este o mizerie și pentru că statul vrea să vadă capacitatea de a depune o muncă inutilă doar pentru a demonstra că ești capabil de asta. Probele în sine sunt irelevante. Singurul lucru măsurat pe bune de Bacalaureat e capacitatea elevului de a stoca informații inutile și neplăcute doar pentru că asta cere societatea de la el. Capacitatea de a face ceva care nu ajută pe nimeni, pentru că ți se cere. Dresaj. La fel ca și drepți-culcat în armată. Societatea îți spune să sari pe loc și vrea să vadă cum te strădui să ajungi cât mai sus, fără să te întrebi „de ce?"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IonutzMariusz):

Corect. Si trist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Nu e adevarat. Chiar a raspuns cineva dupa tine mult mai realist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IonutzMariusz):

Apropo, am uitat sa-ti zic. Citisem si eu articolul de pe piticigratis.com. Puteai sa pui macar niste ghilimele la ce ai preluat.

| Colt_Floare_De_1966 a răspuns:

Bun,ia bac-ul si ce face in Romania cu el /Se sterge undeva.Ce faci in Romania cu o facultate? Toti pleaca in afara unde sunt alte conditii si posibilitati.Ar fi multe de vorbit dar, nu s-ar schimba nimic