| Curiosul999 a întrebat:

De ce pianele au și clape albe și negre la ce ajută clapele negre ale pianului? Dar cele albe?

6 răspunsuri:
| Sjhxjcks a răspuns:

Asa este făcut instrumentul muzical

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se putea gasi mai usor sunetele dorite.
Ar fi mult mai dificil, daca clapele ar fi de o singura culoare.

| annonimaaaa555 a răspuns:

Clapele albe reprezintă notele naturale: Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, și Si. Acestea sunt notele de bază pe care le folosești cel mai frecvent în muzică.

Clapele negre, pe de altă parte, reprezintă notele alterate, adică notele bemol și diesis. Acestea sunt: Do#(bemol sau diez), Re#, Fa#, Sol#și La#. Clapele negre permit muzicienilor să joace într-o gamă mai largă de tonuri și să creeze armonii și melodiile mai complexe. De asemenea, ele ajută la formarea diferitelor scale muzicale și acorduri.

| liviaArianna a răspuns:

Clapele albe:
- **Sunt notele normale** (Do, Re, Mi, etc.)
- **Folosim aceste clape pentru cele mai multe melodii.**

Clapele negre:
- **Sunt notele cu un semiton mai sus sau mai jos** (de exemplu, Do# sau Re♭).
- **Ajută să facem muzica mai variată.**

### Pe scurt:
- **Clapele albe** = notele de bază pentru melodii.
- **Clapele negre** = note suplimentare pentru a adăuga ceva mia interesant.

| BlueSky14 a răspuns:

In calitate de persoana care canta la pian de 7-8 ani, iti pot spune ca acest lucru a fost facut astfel incat pianistul sa stie sa localizeze anumite sunete. Daca acestea ar fi multicolore sau foarte colorate, acestea il pot deruta pe pianist din cauza ca sunt prea multe culori. Albul si negrul sunt neutre, deci acestea nu pot afecta prea mult privirea si concentrarea persoanei care canta la pian. Sper ca te-am ajutat!winking

| Frank51 a răspuns:

Nu a fost vorba niciodată ca niște clape să fie mai "de ajutor" decât alte clape. Toate clapele sunt la fel de importante și culoarea lor contează foarte puțin daca vorbim strict de sunetul pe care îl produc.