| Rested a întrebat:

De ce se spune ca noi românii am avea sânge latin/de roman? Cei mai mulți coloniști erau veniti din împrejurimile Daciei (traci) și foarte puțini din Italia de astăzi pentru ca împărații din aceea vreme interzisesera colonizările cu cetățenii născuți în Peninsula Italică.

4 răspunsuri:
| pecheakng a răspuns:

Pentru ca Romania e tara latina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cand au venit romanii peste noi si ne-au romanizat?

| Rested explică (pentru anonim_4396):

Romanii au venit dar erau cetateni romani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rested):

Pai romanii si dacii s-au unit, au facut un popor care facea parte din Imperiul Roman, s-au contopit, si-au facut familii unii cu altii. De aceea stramosii nostri sunt dacii si romanii.