| Barbu_Elena_Liliana_1979 a întrebat:

De ce te poti indragosti de un barbat insurat si a il accepta?

24 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

In primul rand invata naibii sa te exprimi! In al doilea rand du'te naibii ca strici casnicii!

| cristi202 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Cu siguranta ca si tu ar trebui sa inveti sa te exprimi frumos, nu vulgar. Ceea ce aduce ea in discutie e ceva ce tine de natura umana, asa cum o stim noi, cu bune, dar si cu rele. Relele nu le-am vrea, dar ele apar, si uneori fara vointa noastra. Si daca ea are nevoie de un raspuns la o dilema oferita de natura noastra umana, de ce sa nu i-l dam?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru cristi202):

Pentru ca nu merita sa i se vorbeasca frumos.

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca emotiile, sentimentele, nu tin cont de ratiune, de statutul social, de virsta, de rasa, de n-spe mii de lucruri care ar trebui sa le opreasca. Cind ele apar, nu ai decit doua sanse, sa te departezi cu totul si pentru totdeauna de persoana pentru care ai "feelings-uri", ceea ce e cu totul contrar dorintei inimii, insa doar asa inima va putea uita ce simte, si aceasta ar fi cea mai corecta cale, sau sa dai curs inimii si sa aduci dezastrul in viata a cel putin unei alte inimi de om. Nu stiu de ce ne e atit de greu sa ne controlam sentimentele, in mod normal, o persoana normala si responsabila, ar trebui sa poata sa nu se implice emotional. Insa situatia nu e simpla de loc, avem de-a face uneori cu conjuncturi care ne determina la implicare emotionala. Probabil ca unul din filozofii celebri ai lumii nu pe degeaba a zis ca "Pamintul e azilul de alienatii ai Universului", si probabil ca nu a fost departe de adevar, odata ce reusim uneori atit de bine sa lasam ratiunea la o parte si sa dam curs sentimentelor, orice s-ar intimpla.

| cristi202 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Dar daca tu vorbesti urit, oare ai merita sa ti se vorbeasca frumos? Si daca chiar nu merita, oare tu nu gresesti cu ceva in vreo privinta ca sa nu meriti nici tu? "Cine este fara pacat, sa arunce primul cu piatra!". Cauta sa vezi contextul in care Isus Hristos a spus asta. Si vei intelege.

| MMihai a răspuns:

1) Crezi că în România s-au terminat bărbații neînsurați, respectiv divorțați, de ce vrei să consumi numai resturile de la alta, când poți avea unul, numai al tău?
Sunt multe siteuri cu matrimoniale:
http://www.sentimente.ro/
http:// www. okay. ro
http://prieteni.okay.ro/rezultate~top5-baieti.html
http://www.ecupidon.ro/
http://www.yeslove.ro/
http://www.aman2.ro
etc

Sau la 30 și ceva de ani, ( că 1979 trebuie să fie anul când ești născută, ) nu vrei să ai un bărbat care să fie numai cu tine, că ești o individă foarte puturoasă, care nu vrea să facă de loc gospodărie și preferă să se încurce cu unul căsătorit, și să se aleagă cu fărâmiturile, lăsate de o alta, numai ca ea să nu facă nimic pentru bărbatul, cu care face sex?

2 ) Te îndrăgosteai când erai puștoaică, nu la 30 și de ani, acum deja cam știi despre ce poate să fie vorba!

3) Dacă nu te gândești la un soț, presupunând că acum ești divorțată, ci numai la un partener pentru sex, și dacă ăla nu are nevastă, tot trebuie să îl mai ajuți la treburile gospodărești.

4) Ca să accepți să te încurci cu unul căsătorit înseamnă:
4.1...dacă ești măritată că vrei să îți înșeli soțul, și că pentru asta orișice posesor de nădragi este bun.
4.2...dacă ești divorțată și nu ai nici un partener pentru făcut sex și că vrei sex și deci că ai niște probleme pentru carte ești singură, și decât nimeni, îți zici că pentru asta, orișice posesor de nădragi este mai bun, decât nici unul.
4.3...etc.
5) o femeie cu demnitate, și care nu este ceva, care arată groaznic, de să vrei să fugi când o vezi, nu cred că ar trebui să se combine cu unul căsătorit!

| MMihai a răspuns (pentru cristi202):

Cristi202 iar scrii aiurea?
Un creștin adevărat, ar înțelege, că pentru individul căsătorit, care vrea să fie și cu ea, pe lângă nevastă, intră, la păcatul prea-curviei.
Tu ca bun creștin, ce te pretindeai cândva, nu ar trebui să încurajezi relațiile „ în afara sfintei taine, a căsătoriei ".
Evident că Silviu a fost revoltat în ateismul lui, ( pentru care nu există nici draci și nici naibii,) de ideea Elenei.
În context „ du-te naibii ca strici casnicii!", nu trebuie apreciat ca o injurie ci ca dezaprobare, relativ la o acțiune ulterioară posibilă.
De multe ori morala ateilor este superioară, prin sinceritate, moralei multor creștini.
În rest ce mai faci?
Nu mai știam nimic, despre tine!

| MMihai a răspuns:

O femeie la vârsta ta nu se poate îndrăgostii de un barbat însurat.
Că te gândești să te încurci cu el, spre a te alege numai cu fărâmituri, și cu belele, nu este cu totul de exclus.
Aștept să îți văd profilul pe site-ul Okay, sau pe Sentimente.

| Adina77 a răspuns:

Pentru ca inima are ratiunile ei.

| doc69 a răspuns:

Pentru ca dragostea nu neste rationala ci emotie pura si nu iti propui ci se intampla juramintele si trainicia vin si din alte compatibiliti plus comunicare.nu are nici o legatura cu normele societatii.dar.cat e dragoste si cat pasiune pura, dorinta de a face sex? poti sa iti raspunzi?

greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca speri,undeva in strafundul mintii si sufletului tau,ca-si va lasa nevasta si te va lua pe tine.
Pentru ca intregul lui comportament te impinge sa crezi ca e jumatatea ta cea adevarata si doar soarta v-a despartit.
Pentru ca ai nevoie disperata de afectiune si el stie sa ti-o dea,fara sa te sature sau sa te plictiseasca niciodata.
Te inseli amarnic si, daca treci prin asa ceva, regret sincer!
Trezeste-te inainte sa-ti pierzi ani importanti din viata.

| Zenithf a răspuns (pentru MMihai):

Cristi nicidecum nu incurajeaza relatiile extraconjugale, cum ai putut intelege asa ceva?

| Zenithf a răspuns:

Este vorba de un complex psihologic (ce nume are nu stiu, ca n-am facut psihologie). Il cunosti, stii ca este "baiat gigel", ca este cumsecade, dar ca are o "zgripturoaica" de nevasta care este egoista, nu vede ca are si el nevoile lui, nu-l mai iubeste. Si empatia te face sa tii cu el, sa simti ceva pentru el, iar, datorita alcatuirii sufletului femeiesc este usor ca aceasta compasiune sa se trasforme intr-un simtamant mai profund.
Dar, uita-te mai bine si vei vedea ca gresesti. "Zgripturoaica" este de fapt o mama cu griji pentru copii, cu program de 8 ore serviciu, urmat de inca 16 ore de lucru acasa, serviciul ei nu se sfarseste niciodata. Ea nu a incetat sa-l iubeasca, dar a ajuns sa se neglijeze pe sine si relatia dintre ei din cauza ca i-a pus pe copii pe prim plan.
El se simte respins, din care cauza s-a indepartat si mai tare de casa si asta apasa mai tare pe sufletul sotiei lui, care in afara de presiunile problemelor cotidiene a ajuns sa simta si raceala lui.
Cam asta ar fi situatia de fapt in 99% din cazuri, si aici intervii tu. Ce decizie vei lua?

| Zenithf a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Scuza-ma, am inteles bine, esti ateist? Atunci ce importanta are pentru tine casnicia, institutie lasata de Dumnezeu pe pamant?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru Zenithf):

Daca sunt ateu nu am voie sa primesc cadouri de craciun? Aw stai, craciunul nici macar nu e sarbatoare crestina. Cat despre casnicie, inainte de crestinism oamenii nu se casatoreau? Hmmm, interesant, nu stiam asta.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru cristi202):

Aw ce crestin bun esti si tu...presupun ca esti ortodox, ei, afla ca isus se scrie cu doi de i: uite asa: Iisus. Catolicii ii scriu numele cu un singur i.

Nu ma lua cu "morala". Eu nu apreciez prostia unora, asa ca de ce sa fiu amabil cu acele persoane?

In plus, ca un bun crestin ce vad ca te consideri, de ce tii partea unei tipe de genu? Citeste despre cu*va din babilon.
(daca sunt ateu nu inseamna ca sunt total paralel cu povestile bisericesti.)

| cristi202 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Nu cred ca sunt un bun crestin, as vrea eu sa fiu. OK, daca asa vrei, am sa scriu Iisus cu doi de i. Insa e pacat. Pacat ca, in loc sa ne iubim unii pe altii, care e cea mai mare porunca data de Iisus, de Dumnezeu, ne certam pe discutii cum ar fi un i de la Iisusm sau pe o greseala gramaticala. Exista lucruri mult mai importante pe care sa le dezbatem.
Nu te-am luat cu "morala". Eu am spus ceea ce ar trebui sa fie. Si daca cineva mult mai inteligent decit tine, pentru care ai da dovada de prostie, desigur, nu ar fi amabil deloc cu tine, cum ar fi? Inteligenta sau prostia e doar una din trasaturile personalitatii unui om, insa omul mai are multe altele unde, chiar prost fiind, poate excela. Am cunoscut oameni prosti care m-au facut sa ii apreciez f mult, pentru celelalte calitati pe care le aveau. Si in acest sens, ar trebui sa vezi unul din cele mai premiate filme cu Oscar, "Forest Gump", care trateaza acest subiect, al unui om nu prea dotat mental, insa care, datorita celorlalte calitati, reuseste sa faca ceva in viata lui.
Da, ai vazut bine, ii tin partea, pentru ca sunt sigur ca si Iisus ii tine partea, desi a gresit. Iubeste-l pe pacatos, fi dur cu pacatulm nu cu cel ce pacatuieste. Nu sunt de acord nici eu cu ce zicea, dar nu iti doresc sa treci in viata prin asemenea circumstante incit sa cedezi emotional si sa iti gasesti refugiul intr-un asemenea caz. Eu eram cit am fost bine ca credincios foarte radical, stiam ca de la o simpla stringere de mina poti datorita neatentiei sa mergi pina la capat pe drumul relatiei fizice cu o fata, si de aceea nu acceptam atingerile fizice din partea unei fete, oricit de apropiate mi-ar fi fost. Si totusi, cind doborit timp de trei ani de o boala grea eram si emotional la pamint, a existat o femeie cu care mi-am permis sa flirtez, sa ma sarut cu ea, si sa ajungem pina la unele atingeri pe care le consider nepermise. Asta este, poate ca uneori suntem puternici, insa viata asta poate fi dura incit sa ne faca slabi, si atunci sa putem ceda. Cindva eram dur ca tine, nu permiteam nimic, stiam doar ce trebuie facut, si asta pretindeam, insa trebuie mereu sa tii cont si de natura umana, nu numai de ceea ce trebuie facut. La urma urmei, nu e nimeni perfect, si cred ca si Iisus gindeste la fel. Da, El ne doreste desavirsiti, si nu e ingaduitor cu pacatul, insa totodata stie cit de slabi putem fi, mai ales atunci cind viata e dura cu noi.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns (pentru cristi202):

Tl;dr

| cristi202 a răspuns (pentru MMihai):

Hei, mai citeste inca o data ce am scris. Eu am fost ingaduitor cu ea, nu cu pacatul. E adevarat ce zici in legatura cu preacurviam insa nu as vrea sa te vad pe tine parasit de toti prietenii, daca esti casatorit sa iti fi murit sotia, sa mai dai si de necaz in ce priveste bani, si inaintea ta sa iti apara o femeie care sa te inteleaga si sa te sustina emotional atunci cind esti la pamint, si ea sa fie casatorita. Iti zic eu, in cele mai multe cazuri care ar pati asa ceva, ar fi vorba de o implicare emotionala serioasa, poate in procent de 90 %.
Atitudinea mea fata de pacat, e aceeasi. De aceea am adus in discutie chestia cu pamintul ca fiind azilul de alienati al Universului, pentru ca adesea nu gindim ce facem, vrem sa facem bine, insa facem rau datorita lipsei de gindire si a implicarii emotiilor, pacatuim pentru ca nu avem grija sa gindim la ceea ce facem. Sau nu am vorbit destul de clar cind am zic ca putem aduce printr-un asemeneea caz dezastru in viata cel putin al unui om?

| cristi202 a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Doar atit mai ai de spus?happy

| cristi202 a răspuns (pentru MMihai):

"În context „ du-te naibii ca strici casnicii!", nu trebuie apreciat ca o injurie ci ca dezaprobare, relativ la o acțiune ulterioară posibilă." Ok, aparent poate fi cum zici tu. Insa pune-te in "pielea" ei, oare pentru ea cum a sunat? Iti zic eu ca nu prea bine, mai ales ca daca intri pe profilul ei vei vedea ca e noua aici, si comentariul lui Silviu e probabil primul primit, deci e un fel de "bun-venit". Eu nu as fi vrut sa fi avut o asemenea primire pe site, probabil ca a doua zi nu mai eram pe aici. Si cred ca nici tu nu ai fi dorit un asemenea raspuns!
"De multe ori morala ateilor este superioară, prin sinceritate, moralei multor creștini." Trist, dar adevarat!
Eu fac bine, desi nu intotdeauna e bine. Cit de cit mi-am mai revenit. Si asta datorita cunostiintelor, prietenilor, si celor de pe TPU. Altfel ar fi fost mult mai dificil. Sper ca si tu esti bine!

| MMihai a răspuns (pentru cristi202):

Tu știi foarte bine, că eu am ideile mele religioase proprii, că eu cred că eventual și că ideea de reincarnare, este corectă .

Consider că ideile și exprimările „foarte inteligente", ale unor copii foarte mici mici, ce depășesc modul de gândire și experiența eventual posibilă a unui copil mai mic de 3 - 4 ani nu pot fi decât atavisme din experiențe rezultate din existențelor anterioare.

Așa zișii copii geniali, sunt numai niște „ mici greșeli" , că au avut ceva acces la anumite cunoștințe căpătate din existențele anterioare, și că asta ar putea să fie o dovadă că o parte dintre teoriile cu reîncarnarea, nu sunt cu totul aberante, așa cum le-ar declară religia creștină.

În plus cred și în ideea de om înțeles ca ființă divinică, deci ceva fundamental și foarte diferit de ideea de oaie mai mult sau mai puțin rătăcită, specifică credinței creștine, drept pentru care, eu nu pot să fiu creștin.

Dacă s-ar schimba lucrurile și aș fi obligat să renunț, la ideile mele religioase ori aș trece la credința bahai , ori la daoism , ori la brahmanism sau la hinduism, sau chiar la ateism, dar nu aș accepta nici o singură dată religii adamice ( : mozaism, creștinism, islam. ), cu falsul păcat de a vrea să cunoști.
Eu ți-am scris ție, despre păcatul non creației !
De fapt, poate nici nu știi cine sunt, că mi-am schimbat numele de utilizator pe site, ( anterior aveam ca nume de utilizator prenumele meu Mihai numele de familie și anul nașterii.) .

Eu am greșit în raport de tine, că nu am citit atent ce ai scris și am crezut inițial, că ți-a luat foc ceva puțin acolo și că a fost un foarte mic incendiu pe care l-ai lichidat, singur, cu câteva găleți de apă.
Nu mă apuc acum, să caut ce ți-am scris pe e-mailul pe care ți l-am trimis, bănuiesc că am vrut să îți dau inițial niște cărți în format electronic, iar după asta am văzut că incendiul a fost cu mult mai urât, dar acolo, pe adresa mea de gmail, apare și numele de familie și anul nașterii mele. Sunt cu niște ani mai mare, decât tine.
( Oricum nu m-ai răspuns, la acel e-mail.)

Știam că Elena este nouă pe site.
De fapt, întrebarea nu trebuia pusă la rubrica educație și cultură generală, ci poate la rubrica dragoste și sex, sau la religie.
Dacă punea întrebarea la rubrica religie , îți imaginezi ce răspunsuri primea, (sau nu realizezi exact , că nu ai mai frecventat site-ul, de mai mult timp, după nenorocirea cu incendiul ).

Cred că a fost primită corect de cei care i-au răspuns, fiecare având reacția sa în funcție de vârstă, de experiența de viață și de experiența proprie !
Silviu Data nasterii: 8 Apr 1991
greece12, nu știu câți ani are, dar după poză ceva între 16 și 26, sau poate ceva mai mult și se ține foarte bine ! Cred că are 22-24 de ani.
Adina77 nu știu câți ani are, dar după aspect cred că are ceva între 16 și 35 de ani, să zic 24-26 de ani.
cristi202 Data nasterii: 20 Sep 1970
Zenithf Data nasterii: 18 Mai 1977
doc69 nu știu câți ani are, dar cred că este o persoană adultă și nu un elev de liceu.
Eu , Greece12, și Silviu am vrut să o oprim, să de încurce cu ăla , fiecare cu argumentația și logica sa !
Greece12, a dat dovadă de maximul de politețe, față de Silviu și de mine, că bărbații nu prea excelează totdeauna, la capitolul politețe.
Ceilalți utilizatori au răspuns la întrebare gândindu-se și la categoria la care a fost pusă , fără să ia o poziție foarte fermă de aprobare sau de dezaprobare legată de idea ei, de a se încurca cu ăla !

Eu nu am primit nici un fel de educație religioasă sau atee, din partea familiei, dar am primit o educație morală din partea tatei,

„ca să fiu un om corect, spre a avea capacitatea să mă privesc, fără scârbă în oglindă ".

Am devenit ateu pe la 9-10 ani, după ce am citit inepțiile bibliei creștine, și am fost un ateu la modul absolut, până pe la 34-35 de ani, iar pe la 40 am renunțat la ateism.

Ca adult mi-am pus problema și întrebarea „ce nu este inepție, în biblia creștină ? ", și am citit și am tot recitit, cu multă atenție Noul Testament.

M-am întrebat, dacă există vreo grupare creștină, care a eliminat aiurelile din Biblie!

Evident că nu am frecventat, toate bisericile creștine, ci numai câteva, dar am decis pe la 39-40 de ani, cu „ajutorul", părintelui prof. univ. dr.dc în teologie creștină Constantin Galeriu
( http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu )

că totuși creștinismul, este pentru alții, dar nu și pentru mine.

( Atunci cunoșteam „la perfecție", pentru un mirean, creștinism ortodox, dar după acel incident, am făcut tot ce am putut, ca să uit tot creștinismul.

Datorită acestui *****, numit Galeriu ( „ a fost unul dintre cei mai importanți duhovnici ai Ortodoxiei române, preot și profesor de teologie "că așa scrie despre el Wikipedia.ro ), am ajuns să urăsc groaznic creștinismul, și pe prelații acestei religii .

Am înțeles că se impunea cu necesitate, să uit tot cea ce învățasem despre creștinism.

( Cei care lucrau cu substanțe radioactive și cu radiații utilizau și exprimarea „ necesitatea decontaminării rapide, în caz de accident "

și m-am gândit că ceva similar trebuie să fac și eu privind persoana mea și creștinismul, și m-am felicitat, că în urma unui asemenea „ accident " am făcut rost de ceva ce depășea cu mult „ doza profesională admisă",
dar că din fericire, nu m-am „contaminat"
totuși, cu „doza letală" de creștinism și deci că nu mi-am apucat să urmez, o facultate de teologie creștină, că îmi trecuse și așa ceva prin minte, în momente de maximă debusolare mintală. )

Din fericire, numai după circa 2-4 zile, mi-am revenit, la normal.

După ce mi-am revenit la normal, am ajuns la concluzia că nu pot decât să îi compătimesc, sincer, pe adepții unei asemenea religii, pe cei care pot accepta drept foarte corecte și foarte adevărate, toate aiurelile bibliei .

Cea mai mare aiureală din biblie și total contrară voinței Creatorului,
care i-a hărăzit pe toți oamenii fără discriminări între oameni, cu harul creației, fie că sunt atei sau că sunt adepți a unei religii sau alteia, este ideea că este un păcat să vrei să cunoști, iar fără cunoaștere, nu există și nici nu poate exista creație.
Altă inepție biblică fundamental imposibilă este basmul cu potopul mondial.
Toată cartea Exodul este inepție lângă inepție.
După ce dai de cartea Exodul, îți pui foarte serios întrebarea:
„ pe cine ai omorât, ca să citești mai departe Biblia? "
După ce treci de cartea Exodul este din ce în ce mai greu de citit Vechiul Testament și ai tendința să sari direct la Noul Testament ,
că te gândești, că totuși „ nu ai omorât pe nimeni", și că se mai găsesc și alte maculaturi în afara vechiului testament.

Sunt aproape sigur că cei n milioane de creștini din România nimeni din (n-2) milioane nu au reușit să citească în totalitate V.T.

Faptul că pe un site , ca acesta sunt atâția atei, este o dovadă foarte clară că respectivii au citit cu atenție V.T. și că studiul foarte atent al Bibliei,
i-a trimis direct la ateism, că s-au gândit că și celelalte religii trebuie să fie la fel, ca un creștinism.)

| Zenithf a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Nu ai inteles ce ti-am spus eu. Te-am intrebat ce importanta are pentru tine ca te casatoresti sau ca-ti faci harem, sau ca faci menage a trois sau ca te cu unul sau orice altceva? Sau nu ar fi normal ca sa traim in matriarhat, sa si-o puna fiecare cu oricine vrea, si sa ne cunoastem ascendenta doar pe linie materna? Daca esti ateist, ce mare scofala pentru tine ca cineva strica o casnicie? Ca-i lasata de Dumenzeu, de o biserica sau orice altceva, casnicia este un lucru artificial impus in ordinea naturala.

| cristi202 a răspuns (pentru MMihai):

"Așa zișii copii geniali, sunt numai niște „ mici greșeli", că au avut ceva acces la anumite cunoștințe căpătate din existențele anterioare, și că asta ar putea să fie o dovadă că o parte dintre teoriile cu reîncarnarea, nu sunt cu totul aberante, așa cum le-ar declară religia creștină." Exista doua situatii in acest caz, fie memoria se datoreaza materiei cenusii care face ca noi sa ne amintim, si in acest caz, chiar de ar exista reincarnarea, nu ar trebui ca nimeni sa nu isi aminteasca nimic, sau, amintirea sa fie legata de spirit, iar in acest caz fiecare persoana sa isi aduca aminte bine cine a fost inainte, pentru ca spiritul este superior materiei, si ar trebui sa nu depinda de ea. De aceea eu nu cred in reincarnare. Si, desigur ca mai exista si copii supradotati, cu totul normali, doar ca au capacitati extraordinare, de la virste fragede. Poate fi asta, nu doar reincarnarea. Si ar mai fi ceva, ce eu cred cu tarie, ceva ce explica mult "experientele" legate de reincarnare. Eu cred ca exista demoni ce pot poseda oameni sau chiar si copii, si astfel acei copii sa nu fie ei insisi cit demonii din ei care au acces la cunostinte mai mari ca oamenii. Tot ei induc acea stare pe care unii o au cind vad un loc in care stiu sigur ca nu au mai fost niciodata in viata, si totusi li se pare cunoscut. Nu e amintirea lor, ci a demonului care a fost probabil in acele locuri, probabil prin alta persoana.
"În plus cred și în ideea de om înțeles ca ființă divinică, deci ceva fundamental și foarte diferit de ideea de oaie mai mult sau mai puțin rătăcită, specifică credinței creștine, drept pentru care, eu nu pot să fiu creștin. " Degeaba l-ai intilnit pe parintele Galeriu. Si ma indoiesc ca ai avut de-a face cu adevarata ortodoxie, sau cu adevarata credinta. In ortodoxie, un lucru e clar, omul nu e o simpla oaie, dimpotriva, e ridicat la cel mai inalt rang, acela de a deveni dumnezeu prin uniunea, comuniunea cu Isus Hristos. Desigur ca omul e ca o oaie ce are nevoie de un pastor care sa o conduca (oare fara Pastorul inimii, facind ce credem noi ca e mai bine, intotdeauna facem bine, realizam in cele din urma ca totul e perfect, sau mai si ratam?), insa ceea ce are Dumnezeu pregatit pentru noi, depaseste orice intelegere, pentru ca are de-a face cu divinul, cu indumnezeirea fiintei umane. Si asta in sens bun, si de aceea nu pot sa inteleg de ce crezi ca nu e si pentru tine, cind de fapt cei ce Il gasesc pe ei, si capata ceva din divinitatea Sa in fiintele lor, de fapt se regasesc pe ei insisi mai bien ca oricind, descopera mai bine ca oricind ca "s-au intors acasa", au gasit ceea ce cautau, ceea ce doreau in adincul sufletului lor, ceea ce da sens vietii lor.
"Eu am greșit în raport de tine, că nu am citit atent ce ai scris" Ma bucur ca recunosti, e ceva asta. Nu vreau sa fiu rau cu tine, caci stiu sa pretuiesc mult pe cei ce isi recunosc greselile, dar poate ar trebui sa fii atent si cind citesti alte lucruri, cum ar fi Biblia sau poate scrierile parintelui Galeriu. As vrea sa stiu totusi ce te-a determinat sa urasti crestinismul datorita parintelui Galeriu.
"Cea mai mare aiureală din biblie și total contrară voinței Creatorului, care i-a hărăzit pe toți oamenii fără discriminări între oameni, cu harul creației, fie că sunt atei sau că sunt adepți a unei religii sau alteia, este ideea că este un păcat să vrei să cunoști." Gresit! Total gresit! Cum ramine cu ce zice litarel Biblia: " Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun"? Sau cu celelalte indemnuri la cunoastere? Ai citit-o atent ca sa le vezi? Sau doar printre rinduri?
Imi pare rau ca nu ti-am mai raspuns la acel mail. Credeam ca am facut-o... Scuze, dar atunci erau vremuri tulburi pentru mine, in care aveam de actionat efectiv peste puterile mele, si numai Dumnezeu mi-a dat puterea necesara de a face tot ce trebuia. Desigur ca am facut si multe greseli, si imi pare rau sa vad ca ai fost si tu implicat in una din ele.
Eu zic ca ar trebui ca atunci cind cintesti ceva, sa o faci mult mai atent. Altfel risti sa intelegi gresit, cum a fost cazul meu, sau al Bibliei.