| Adi1987 a întrebat:

Deci vreau sa fac scoala de soferi si nu prea stiu prima data cum este? Caut un instructor nu? ii dau banii si fac proba de condus? Conduc masina cu instructorul prima data? Sau mai intai dau examenul si dupa fac proba la condus?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauți o școală de șoferi, dai un avans, faci ceva ore de legislație și apoi orele de practica. Apoi te înscrii la examene.

| Adi1987 explică (pentru suntserios):

Mai intai faci orele de condus si dupa dai examenul nu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adi1987):

Pai nu e logic?
Trebuie sa ai școală terminată sa poți depinde dosarul pentru examene.

| Adi1987 explică (pentru suntserios):

Mie mi s-a zis ca prima data sa merg sa vorbesc cu un instructor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adi1987):

Tu știi cine și de ce ți a zis.

| Adi1987 explică (pentru suntserios):

Sa ii dau banii si sa fac orele de condus si ma baga el in scoala de soferi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adi1987):

Iarăși, nu știu la ce te referi. Eu ți am explicat procedura.

| eliancodrut a răspuns (pentru Adi1987):

Intructori excroci care iti iau mai multi bani deat te costa o scoala de soferi.
Mergi la o scoala de soferi si te inscrii.
Este posibil, ca am auzit ca la nivelul instructorilor s-a format o mafie a inscrierilor, sa fii planificat dupa multe luni la corsuri. Dar daca te inscrie instructorul iti vine rndul mai repede. Prospecteaza terenul.

| eliancodrut a răspuns (pentru Adi1987):

Orle de condus nu pot incepe pana nu ai facut cursul teoretic - de cunoastere a legislatie - la scoala de soferi, in urma caruia dai un examen. Daca la examen nu iei punctajul prevazut de regulamentul scolii, nu poti purcede la orele de conducere.