| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Din punct de vedere religios, pentru un barbat casatorit care ar trebui sa fie relatia sot-sotie-mama sotului-sora sotului? Ce spune Biblia:sotul trebuie sa asculte de sotie sau de mama/sora? MENTIONEZ CA FAC REFERIRE LA RELIGIA CRESTIN-ORTODOXA!

6 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Biblia spune ca:"...de aceea va lasa barbatul pe mama sa (si pe sora sa), se va uni cu sotia sa si vor fi un singur trup."deci, barbatul va trebui sa asculte de nevasta lui(binenteles, cu anumite conditii)

| seby005 a răspuns:

Femeia trebuie sa fie supusa barbatului nu mai stiu exact versetul unde am citit

| RhoOphiuchi a răspuns:

Apai doara n-o sa stea toata viata flacau lipit de fusta mamii...

| andrada_2796 a răspuns:

Sotul in calitate de cap trebuie sa-si iubeasca familia si sa se ingrijeasca de ea efeseni 5:23-31,sotia trebiue sa il iubeasca si sa ii fie supusa 1petru 3:1-7 si efeseni 5:22 singurul motiv de divort potrivit bibliei este adulterul si in cazul in care iti este pusa viata in pericol matei 19:8, 9 romani 7:2, 3 1corinteni 6:9-11

| andrada_2796 a răspuns (pentru supermdmario):

Cand dai versete din biblie de ce nu argumentezi cu dovezi.....cartea cutare ....capitolul cutare si versetul cutare

| supermdmario a răspuns (pentru andrada_2796):

Imi cer scuze, pentru acest inconvenient, versetul care l-am scris se gaseste in :cartea-Geneza, Capitolul 2, Versetul 24.multumita?