| alinutz120 a întrebat:

Este adevarat ca olimpicii premianti de pe faza nationala sunt admisi la orice universitate din Romania, indiferent de profil? Asa am auzit de la o profesoara.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca asa ti a zis, inseamnă ca asa este, profesoara aia o sti ea ceva, daca nu crezi, intreaba si alti profesori, sa vezi ei ce zic.

| Heureuse a răspuns:

Probabil. Eu stiam că la profilul respectiv daca esti olimpic, sari peste testul de admitere.

| alinutz120 explică (pentru CristiDinBucuresti):

M-am interesat si pe internet cu privire la acest aspect si nu am gasit un raspuns clar sau o lege. Caut un raspuns de la o persoana care are cunostinte in domeniu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu neaparat. E si posibil ca profesoara sa spuna asa ceva doar ca sa ii motiveze pe cei de la olimpiada, faza nationala, sa invete si mai mult happy

| alinutz120 explică (pentru Heureuse):

E o dilema etapa la care esti. Nationala sau internationala?

| Heureuse a răspuns (pentru alinutz120):

Nuu. Nationala. Hei ce-ar mai fi? Nu vrea si oscarul?

| WhiteLife a răspuns:

Eu știu chiar de la faza naționala a unei olimpiade, organizatorii ne-au zis ca cine ia locul 1 la orice olimpiadă națională organizata de Minister (nu concursuri sau altele) poate intra fără examen la orice facultate de stat (deci ca excepție sunt cele private). Deci, dacă ești cel mai bun din tara la română, sa zicem, intri fără examen la Medicina, sau la Informatica, etc, unde vrei tu. Bineînțeles că sa iei locul 1 e super greu, după părerea mea pica mai ușor sa înveți pentru examen (mai mulți copii iau examenul decât sunt premianți la olimpiade).

| Bondarel99 a răspuns:

Nu, nu, nu! Depinde la ce esti olimpic. Daca esti la mate, poti intra la facultatea de mate, la politehnica. Dacaesti la chimie poti intra la chimie la Universitate sau la medicina sau la Poli la chimie, daca esti la franceza poti intra la Limbi straine( dar neaparat franceza) si asa mai departe.Deci nu inseamna ca daca esti olimpic la engleza poti intra la facultatea de infotmatica, ci doar la ce profil corespunzi.

| Bondarel99 a răspuns:

Aa si asta inseamna ca poti intra FARA examen, ai prioritate.Sigur, daca vrei sa intri la altceva, poti intra fara probleme daca esti admis, adica o sa ai aceleasi sanse ca cei care nu sunt olimpici.

| alinutz120 explică (pentru Bondarel99):

Si de la Istorie poti intra la Academia Al Ioan Cuza?

| alinutz120 explică (pentru WhiteLife):

Eu stiam ca toate cele 3 locuri de pe faza nationala au viitorul asigurat cu admiterea.