| Vawlpe a întrebat:

Este posibil sa intru si la UMAN si la REAL?

As vrea sa intru la colegiul national Ion Creanga care are la UMAN pentru "Filologie, intensiv limba Japoneza" si la REAL pentru "Matematica-Informatica, intensiv Informatica".
In general as vrea sa intru la REAL dar m-am gandit indelungat la idea de a invata limba Japoneza si ma intrebam daca exista vreo metoda de a intra cumva la ambele in asa fel ca sa pot invata si japoneza si informatica in cadre profesionale (deja am ceva cunostinta in amandoua subiecte, mai ales la info-mate, prin existenta internetului si invatatul de acasa)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti urma liceul la doua profiluri in acelasi timp.

4 răspunsuri:
| Vawlpe explică (pentru Ioandelasal):

Mmmmkay

| sierra1 a răspuns:

"Este poaibil sa intru si la UMAN, si la REAL?" - da, in ani diferiți

"ca sa pot invata si japoneza si infomate" - japoneza in liceu? Nici o șansă. "Infomate" aia nu știu ce-o fi

| Vawlpe explică (pentru sierra1):

"da, ini ani diferiti" - super, dar intrebare e cam proasta oricum, mi-am dat seama ca clasa aia de jap putea fi luata oricum daca alegeam profilul de stiinte ale naturii
"japoneza in liceu? nici o sansa" - spune asta oricui o fi director la colegiul national ion creanga
"aia nu stiu ce-o fi" - se pare ca maicamea folosea cuvintele gresit, pe siteul acelei scoli scrie "matematica-informatica, intensiv informatica"

in orice caz nu prea conteaza caci oricum e trecut de data de admitere si nu stiu sa fie posibila intrarea tarzie decat pana in a 9-a

| sierra1 a răspuns (pentru Vawlpe):

"intrebare e cam proasta oricum" - de acord
japoneză la la colegiul national ion creanga - prof titular, ore in trunchi comun? naș-preaș-crede!