| Curiosul999 a întrebat:

Eu am o mare dilema deci cum se explică faptul că fierarii folosesc cuptoare de topit fierul care sunt făcute tot din fier dar nu se topesc ci topesc doar fierul introdus in ele? Cum este posibil?

3 răspunsuri:
| SamsoncelMare a răspuns:

Fierul din care sunt făcute acele cuptoare nu se topește așa ușor

| gabicoo a răspuns:

Cuptorul ăla este șamotat la interior.

| FreddieM a răspuns:

Nu-s din fier, interiorul e,, tapat''cu piatra refractara, material care rezista la temperaturi înalte și,, conserva'' căldura necesara forjarii metalului.
Cheers