| Petrut360 a întrebat:

Exista in Univers corpuri perfect fixe? Adica sa isi mentina locul permanent, nu cum o galaxie se poate misca din loc...

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai casa ta se misca?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

România din mintea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Corpuri cosmice sunt stele, qwasari, găuri negre. Planete în jurul lor. Formațiuni de stele, galaxiile.
Asteroizi, meteori ( asteroizi mai mici, bucăți de rocă), praf cosmic. Gaze cosmice, hidrogen, cianogen.
Toate acestea, ori se rotesc în jurul unui centru de gravitație, ori cad spre el. Nu există nici un corp să stea nemișcat.

| Space1 a răspuns:

Parca am învățat cv intr a 11 ca prima dată fizicienii au căutat un sistem de referință absolut care era omogen și imaterial (nu mai imi mai aduc aminte numele e cv asemănător cu vidul din univers ) dar aceasta teorie s-a dovedit greșită și ca nu exista un sistem de referință fix

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există. De la big bang toate (initial gazele) au primit un impuls care s-au infulentat una pe alta, de la gaze la roci la planete etc. Fiecare mișcându-se in felul lui, infulentat in principal de coliziuni si gravitatie.

| Petrut360 explică (pentru Catrice):

Casa mea care sta fixa pe Pamant, pentru ca se afla pe Pamant, isi schimba pozitia in spatiu, daca Pamantul nu s-ar fi miscat din loc, nici casa mea nu s-ar fi deplasat. Sper ca nu ai crezut ca ai dat de un prost cu o intrebare proasta.

| Petrut360 explică (pentru sadrian46):

As fi apreciat un raspuns care sa nu fi fost la misto.

| Catrice a răspuns (pentru Petrut360):

...tu nu ai înțeles răspunsul. Recitește ceea ce ți-a scris mai sus FreddieMercury18 ca exista un cuvânt cheie acolo și răspunsul la întrebarea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Petrut360):

Nu a fost absolut dar absolut nici un mișto acolo, adică nici o bătaie de joc, că nu aveam unde să o pun.
Dacă asta ai văzut dta acolo în răspunsul meu, înseamnă ca asta așteptai, să îți dea cineva peste nas.
Ca să îți explic ar trebui să știi mai mult ce înseamnă mișcare cum se definește ea, ce este un reper, axe de coordonate, cum 4 corpuri care nu se mișcă unele în raport cu altele definesc în spațiu
un sistem de cooedonate, cum se studiază miscarea corpurilor cerești în raport cu pământul, cum toate corpurile de pe cer se mișcă unele în raport cu altele. Iar ceea ce am scris eu acolo nu are nimic ridicol, nu are nimic care să ți se adreseze dtale personal și să te facă să te simți jignit datorită ignoranței dtale.

| Petrut360 explică (pentru sadrian46):

M-am referit la postarea cu Romania e in capul meu, si nu asteptam nimic peste nas.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Petrut360):

Eu ți-am răspuns la postarea aceasta, și nu are nimic cu România. De una cu România nu am habar.
=====
Exista in Univers corpuri perfect fixe? Adica sa isi mentina locul permanent, nu cum o galaxie se poate misca din loc.

| Petrut360 explică (pentru sadrian46):

.........vad ca ai o postare cu Romania din mintea ta. Poate a pus-o altcineva cu contul tau. Eu am apreciat raspunsul, dar ala cu Romania m-a pus pe ganduri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Petrut360):

Nu mai știu care e, căci răspund la foarte multă lume și nu sunt în stare să le regăsesc întotdeauna. Te rog să mă crezi că înafară de remarci ironice țin foarte mult să am o relație cordială cu toți cei ce merită de pe TPU, inclusiv cu dta.