| anonim_4396 a întrebat:

Fizica de clasa a9 a se deosebește de fizica din gimnaziu?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

La liceul iti pui bazele fizicii. La gimnaziu ai avut doar o prezentare rapida ale unor lucruri din fizica. In liceu vei avea mai multe formule si legi pe care le poti aplica mult mai clar.
Depinde la ce profil mergi. la economic faci doar pana in a 10-a inclusiv. La stiinte ale naturii + mate-info faci in tot cei 4 ani.
Vei studia mecanica, curent continuu, curent alterntiv, termodinamica, optica + altele.

7 răspunsuri:
| LoveSummer33 a răspuns:

Nu prea. Se reiau noțiunile de optica și mecanica.

| Ssssmokin a răspuns:

Depinde la ce profil esti. Spre exemplu la stiintele naturii am intrat mai mult in materie, ca sa zic asa.

| Robert03122002 a răspuns (pentru Mayar):

Iar chimia? (La științe ale naturii)

| Mayar a răspuns (pentru Robert03122002):

Tot asa ar trebui sa fie si la stiinte ale naturii. si acolo o sa faceti la fel de multa fizica precum se face la mate-info

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Aa, te referi la materie! la stiinte ale naturii o sa faceti chimie iar de la zero, dar o sa aveti destul de multisoare ore.
la chimie trebuie doar sa mai stii din generala care e forma acizilor, oxizilor, bazelor si a sarurilor. desi o poti gasi foarte usor si pe internet.

| Robert03122002 a răspuns (pentru Mayar):

Mulțumesc!

| Mayar a răspuns (pentru Robert03122002):

winking