| Razvanrazvy57 a întrebat:

Fraza: Ma gandesc la care test voi lua nota buna, este completiva indirecta?

Răspuns Câştigător
| HellyBoy a răspuns:

Intrebarea ar veni: La ce ma gandesc? La care test voi lua nota buna, asa ca este completiva indirecta.

6 răspunsuri:
| GabrielXD354 a răspuns:

Da,este,dar trebuie sa faci completiva indirecta doar cu "care", fara o alta prepozitie.De exemplu:I-am dat cartea baiatului care a vrut.

| GabrielXD354 a răspuns (pentru GabrielXD354):

Scuze,acum am vazut ca am gresit propozitia.

| HellyBoy a răspuns (pentru GabrielXD354):

Cum nu s-a precizat nimic legat de prepozitie, nu este nimic gresit in folosinta ei.
P.S: Propozitia ta e atributiva.

| GabrielXD354 a răspuns (pentru HellyBoy):

Stiu,am scris mai sus daca te uitai.

| Vl4dimir a răspuns:

Este, numai ca la evaluare trebuia sa alcatuiesti o fraza cu "care", nu cu "la care".

| KatPaw a răspuns:

Fraza e completiva indirecta, dar acolo "care" este adjectiv relativ, nu pronume relativ, si s-ar putea sa iti scada.