| cBlc a întrebat:

Heei! Sunt clasa a 9 a pe mate-info si asta e primul an in care fac informatica. Doar ca nu prea am ineles. am un profesor cam batran care nu isi prea mai da interesul... vreau sa inteleg clar..as vrea o structura a problemelor asa mai pe intelesul meu. va rog mult sa ma ajutati!
funda!

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Informatica din liceu se bazeaza in a face programare (in Code Blocks de obicei) care sa rezolve anumite probleme intr-un caz general. Daca ai o suma de rezolvat, programul sa rezolve orice suma de acel tip(indiferent de cate numere sunt).

__
Iti dau o structura (pe parcurs vei invata ca poti sa te mai abati de la structura).

mereu incepi cu #include, using namespace std;,int main()

Orice variabila folosita in program (a,b,d,y,x) trebuie declarate. Le declari dupa int main(). Le declari asa :
{ int a,b, d;
} -- int inseamna ca numerele nu pot fi cu virgula.
{float a, b, d;
} -- float inseamna ca numerele pot fi cu virgula.
Dupa ce le-ai declarat, variabilele primesc o valoare de la calculator daca nu-i dai tu. Ca sa ii dai valoarea, pur si simplu faci asta :" a=20, b=40, d=10.3".
Ca sa ii afisezi valoarea, folosesti COUT : "cout

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O structura a problemelor? ce treaba are asta cu invatatul programarii? ca poti fi mii de probleme

| cBlc explică (pentru suntserios):

Nu! eu nu am intels cand se foloseste cout, cin, if, float, int..astea. in capul meu e un ghiveci.laughing -_- astea banuiesc ca trebuie sa le stiu ca sa pot rezolva diverse probleme.

| AC4S4 a răspuns (pentru AC4S4):

Mda nu-mi afiseaza tot.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cBlc):

Pai daca nu stii la ce se foloseste count cin if samd pune mana pe manual pe care probabil il ai la dispozitie si invata