| Alexandra1302 a întrebat:

Hei. Am 13 ani si ma aflu in clasa a 7-a si trebuia sa trec a 8-a. Am ramas repetenta din cauza absentelor pentru ca am avut niste probleme nu de sanatate ci pur si simplu niste probleme de familie. Toata vara nu m-am gandit cum va fi sa repet clasa a 7-a dar acuma cand vacanta este pe sfarsite, simt ca nu o sa pot face asta. Chiar nu stiu ce sa fac... Mama ma transferat la alta scoala unde ii am pe verisorii mei si chiar imi va fi rusine sa spun ca sunt clasa a 7-a. Mama mi-a zis ca nimeni nu va afla ca repet anul insa profesorii cu siguranta o sa comenteze. Chiar imi este super greu sa trec peste acest soc si sunt convinsa ca deja mi-am pierdut orice speranta la o viata buna. Daca cineva poate sa imi de-a un sfat fara bataie de joc. Sunt constienta ca este numai vina mea si chiar nu am nevoie de oameni care sa isi bata joc cu raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Am avut in fiecare an repetenti cand eram in preajma varstei tale, si nu a ras nimeni de ei. Dimpotriva, unii au fost foarte apreciati. Ii privem cu un pic de frica si respect pentru ca erau mai mari si la 12-13 ani 1 an conteaza.
Inca odata iti spun, nu iti face probleme singura si nu sta cu teama. Fa-te placuta, integreaza-te in colectiv, nimeni nu te va respinge si nimeni nu va rade de tine. Profesorii au si ei un standard mai ridicat in ziua de azi si nu isi permit rautati ca prin operele lui Caragiale.
Acum materia va fi mai usoara, in parte ai trecut prin ea. Ar fi bine sa te apuci de invatat, ce inveti in anul acesta si in urmatorul iti va face viata mai usoara la liceu.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ai intrat mai devreme la scoala, nu e mare tragedie ca ai pierdut un an.
Poate sa ai parte de 2-3 comentarii la inceputul anului, dar nu cred ca dincolo de acelea lumea va avea ceva de spus. Parerea mea este sa stai linistita, lucrurile nu sunt atat de rele cum ti se par acum.

| Zacase a răspuns:

Tin sa te anunt ca pe ai tai colegi ii va durea fix in c*r ca ai ramas repetenta. Nu se mai practica astfel de tehnici de ani buni laughing

| Alexandra1302 explică (pentru SkyPilot):

Știu ca am fost dată mai devreme și nu am nimic cu chestia asta, doar ca pentru mine clasă a 7 a fost destul de grea pentru ca nu prea sunt eu acel copil care învăța... și chiar este un coșmar însă sper să pot să îmi înving teamă pe care o am ca lumea va râde de mine sau eu știu ce. Fază este ca mie îmi pasă prea mult ce spune lumea despre mine :[

| Alexandra1302 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc mult. Ideea cu profesorii vor comenta a fost din cauza ca in clasa 5-a am avut un coleg in clasa care ramasese repetent de 3 ori in clasa 5-a... si profesorii isi cam bateau joc de el si aveau o parere proasta. Pe langa asta venea doar cand avea chef la scoala si era si tigan...