| Săriceeluu a întrebat:

Hei.
Nu vreau să umplu TPU-ul de probleme,dar cred că mă veți putea ajuta.
Eu locuiesc în Pașcani (jud Iași), și aici nu sunt licee prea bune.Eu vreau să dau la Iași, dar ai mei nu sunt de acord.Cum să îi fac să se răzgândească?

Răspuns Câştigător
| cookie01 a răspuns:

Depinde foarte mult de stilul parintilor tai. Ca de exemplu cunosc persoane care daca spun odata "nu", apoi "nu" ramane, si nu mai poti face nimic. Ai putea sa le tot spui de mai multe ori ca vrei la un anume liceu. Sa faci cumva ca macar o data la doua zile sa intre in dicutie problema asta. Gaseste cat mai multe avantaje ( spre ex ca la specialitatea aia a liceului te pricepi cel mai bine si aia vei face in viata cu placere, ceva gen "educatie mai buna") si nu te da batuta. Dupa ceva timp s-ar putea sa se razgandeasca. Am mai intalnit cazuri si a mers. Mult noroc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu stiu ca este in pascani un liceu foarte bun, Sadoveanu parca...

Poate nu e vorba ca nu sunt de accord, poate nu isi permit

| DuncaClaudiu a răspuns:

Invata mai bine si demonstreazale ce este chiar necesar si mergi la un liceu mai bun.

| Sadop a răspuns:

Cam ce medie ai?
Pe ce profil vrei sa dai?
Spune-le ca pe profilul la care vrei tu sa dai media este mai mica decat o ai tu.
Poate nu isi permit sa te tina la liceu la Iasi sau poate le e teama ca o sa te piarda.
Invata, asculta si incearca sa-i convingi ca te poti descurca.
Insa daca nu isi permit, asta este, mergi la un liceu de acolo.
Bafta!

| Săriceeluu explică (pentru Sadop):

Dacă anul ăsta termin tot cu 10, ies șefă de promoție.Își permit, am rude în iași la care pot sta și nu e departe de casă... Nu mă vor perde.