| vasiliustefan98 a întrebat:

Hei TPU, buna marti dau teza la romana dati voi va rog copy paste la teza clsa a 5a semestrul 1 eu nu pot sa descarc o teza ca nu imi da voi de pe site ca nu sunt logat dar voi dac aputeti va rog dati copy paste si trimiteti va rooooog dar cat mai repede la primul raspuns dau funda! l

Răspuns Câştigător
| Destinikkkaaa a răspuns:

Subiectul I (60 de puncte)
Citeşte cu atenţie textul următor:
„Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,
Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;
Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,
Răspândind fiori de gheaţă pe ai ţării umeri dalbi.

Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaţa ninge iară!
Cu o zale argintie se îmbracă mândra ţară;
Soarele rotund şi palid se prevede printre nori
Ca un vis de tinereţe printre anii trecători." (Vasile Alecsandri – „Iarna")

A. Limba română:
1.Desparte în silabe cuvintele: „cumplita", „răspândind", „trecători". 6 puncte
2.Transcrie, din prima strofă, două cuvinte ce conţin diftongi şi un cuvânt ce conţine vocale aflate în hiat. 6 puncte
3.Precizează numărul de litere şi de sunete din cuvintele următoare: „cerne", „gheaţă", „ninge".
6 puncte
4.Menţionează cum s-au format cuvintele următoare: „argintie", „prevede", „tinereţe". 6 puncte
5.Transcrie, din strofa a doua, un cuvânt monosilabic, un cuvânt bisilabic şi un cuvânt plurisilabic.
6 puncte
6. Găseşte sinonime pentru următoarele cuvinte din text: „zăpadă", „mândra", „palid". 6 puncte
7.Motivează folosirea virgulei în versul „Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaţa ninge iară!" 6 puncte

B. Înţelegerea textului
8.Precizează tipul de text, cum este structurat textul şi anotimpul prezentat de poet. 6 puncte
9.Transcrie o comparaţie şi o personificare din textul dat. 6 puncte 10.Stabileşte măsura primelor două versuri ale poeziei şi precizează versurile care rimează. 6 puncte

Subiectul al II-ea (30 de puncte)
Scrie o compunere, de 15-20 rânduri, în care să povesteşti, respectând etapele acţiunii, subiectul unei naraţiuni studiată de tine, la clasă, pe parcursul semestrului întâi.
În redactarea compunerii, vei avea în vedere:
• identificarea secvenţelor reprezentative şi a personajelor participante;
• prezentarea conţinutului secvenţelor reprezentative, pe baza planului dezvoltat de idei;
• relatarea la persoana a III-a, utilizarea modurilor şi timpurilor verbale potrivite;
• respectarea convenţiilor de redactare a unei povestiri.
Notă: Nu este obligatorie respectarea, în lucrare, a ordinii cerinţelor. Vei primi 16 puncte pentru con-ţinut (câte 4 puncte pentru fiecare cerinţă rezolvată) şi 14 puncte pentru redactare (unitatea compoziţiei -1 punct; coerenţa textului -3 puncte; registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului -3 puncte; ortografia -3 puncte; punctuaţia -2 puncte; aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitatea -2 puncte). În vederea acordării punctajului pentru redactare, compunerea trebuie să aibă cel puţin 15 rânduri scrise.

2 răspunsuri:
| vasiliustefan98 explică (pentru Destinikkkaaa):

Mersi,foarte foarte mult dar daca vrei doar daca vreau nu am inteles acolo la subiectul al II-lea, subiectul unei naratiunii

| vasiliustefan98 explică (pentru vasiliustefan98):

Vrei***