| Coleguţu a întrebat:

Hei TPU,la ora de chimie ne-a predat atomul si nu am intreles nimic pentru ca am lipsit si profa nu vrea sa imi explica,pentru ca a zis ca ea nu reia totul pentru mine si ca sa imi explice cine vrea,si e o chiestie cu un desen, isi in el e nucleul cu un pklus in mijloc, dua inca un stra pe care se trec decat 2 electrozi si dupa 8 si tot asa,si doar astat stiu,si vreau sa stiu si eu lectia bine bine, si de la voi vreau asa sa imi ziceti ce contine atomul, ce sunt protonii si neutronii si asta cu A=47 sa zic, k=3, N-... si tot asa, funda

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Bună!
happy
Am să încercat să-ți explic pe scurt lecția cu atomul.
Atomul este cea mai mică particulă ce caracterizează un element chimic.
Atomul este format din nucleu(1) și învelișul de electroni(2).
(1)Nucleul atomic se găsește în centrul atomului. Are dimensiuni *extrem de mici în comparație cu tot atomul.Este,practic,purtătorul întregii mase a atomului(*masa învelișului electronic este neglijabilă).
*Este alcătuit din protoni p+ și neutroni n 0, într-un cuvânt, *nucleoni.

Z=numărul atomic, numarul protonilor p+.
A=numărul de
masa, A=Z+N, n=nr.neutronilor.

*Izotopii sunt specii chimice care au același număr atomic Z(același nr. de protoni), dar număr de masă diferit(nr. diferit de neutroni).

(2)Învelișul nuclear este format din electroni e- care sunt repartizați pe straturi.
*știi că numărul protonilor este egal cu nr. electronilor, deci sarcina atomului este *neutră.

Repartiția electronil pe straturi.
În tabelule periodic sunt 7 perioade, deci vom avea 7 straturi, notate, în clasele 7-8, cu literele:
K, L, M, N, O, P, Q.
Electronii sunt repartizați, în scris, după formula 2 ori n^2, unde n=numarul stratului.
De exemplu:
Mg(magneziu)
Z=12e-,respectiv protoni.
1.K=2 ori 1 ^2=2 e- pe 1 strat.
2.K=2 ori 2 ^ 2=6 e- pe 2 strat.
În total 12 e-, deci repartiția a fost făcută.

Cât despre desen, probabil că a reprezentat schematic straturile, electronii sub forma unor puncte și nucleul.Desenul este asemănător cu Sistemul Solor, deci de câte ori te gândești la cum ar arăta atomul, te gândești la S.Solar.

Baftă și spor la învățat!

2 răspunsuri:
| Mihaela_Patricia_1985 a răspuns:

Atomul este cea mai mica particula dintr-o substanta care nu mai poate fi divizata prin procedee chimice obisnuite.
Totalitatea atomilor de acelasi fel formeaza un element chimic.Ex.:oxigen, sulf, sodiu,...
Substantele pot fi :
-simple( substanta alcatuita din atomi identici)
-compuse(substanta alcatuita din atomi diferiti)
Atomule alcatuit din nucleu si invelis electronic.
Exista 2 constante care caracterizeaza atomii oricarui element chimic:
1.se noteaza cu Z-numarul atomic, nr de ordin
2.se noteaza cu A-nr de masa.
Atomul->nucleu->nucleonii->protonii
->neutronii
->invelis de electroni->electroni

Protonii sunt particule localizate in nucleu si incarcate cu sarcina electrica pozitiva.
Neutronii nu au sarcina si se localizeaza in nucleu.
Electronii sunt particule ce se gasesc in invelisul de elctroni si sunt incarcati cu sarcina electronica negativa si sunt asezati pe pe straturile electronice cu reguli bine stabilite.
Deoarece toti protonii se afla in nucleu spunem ca nucleul e pozitiv din punct de vedere electric.
Sarcina nucleara e data de protoni si e egala cu nr protonilor.
Orice atom e neutru din punct de vedere electric si rezulta ca numarul sarcinilor pozitive (din nucleu) e egal cu nr negativ din invelisul de electroni.
p⁺=e¯
Z= p⁺
A=n°+p⁺
n°=A-Z

| Northern a răspuns (pentru Northern):

Mii de scuze!
Am făcut o greselă la repatiție( la Mg), nu știu unde mi-a fost capul.
Z=12 e-.
Deci,
K=2 ori 1=2 e
L=2 ori 4=8 e(si eu am zis 6 : )) )
M= 2 e.
Abia acum sunt 12 e : )).
Exista o legătură între straturi și poziția elementului.
Mg este în perioada a 3-a, deci vei avea 3 straturi.