| BordeiMadalin a întrebat:

Hei TPU!
Mă pot transfera de după clasa a IX-a de profesională în clasa a IX-a de liceu, deoarece aș vrea să mă mut de la Turism și Alimentație (profesională) la Muzică (vocațional) (liceu)
aș vrea să mă transfer la Vocațional, de după clasa a IX-a de profesională în clasa a IX-a de liceu, trebuie să dau probele de aptitudini și examenul de diferență sau se ia în calcul media de admitere?!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar numai daca reusesti la probele vocationale si ai media de admitere necesara.
Avand in vedere ca vei putea intra tot in cl. a IX-a nu ai la ce sa dai examene de diferente.

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

La transfer, probele vocaționale se dă odată cu cei care sunt a VIII-a, să se înscrie la acest profil, sau se dă după ce am terminat clasa a IX-a de profesională?!

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

Adică în vederea transferării de la profesională, la liceu vocațional.

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

Probele vocaționale la transfer este probele de aptitudini?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru BordeiMadalin):

Probele de aptitudini se sustin in perioada in care le sustin si cei din cl. a VIII-a.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BordeiMadalin):

Da, sunt probele de aptitudini.

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

Fișa pentru probele de aptitudini ca să mă transfer de unde trebuie să obțin de la liceul care mă aflu sau de la Școala de Proveniență?!

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

și trebuie să dau din nou evaluarea națională, sau intru cu media de admitere pe care am obținut-o?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru BordeiMadalin):

Aptitudinile le sustii la liceul la care vrei sa intri si tot de acolo si fisele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BordeiMadalin):

Evaluarea nationala se sustine doar o singura data, indiferent de media ce o obtii.
Si trebuie sa ai media necesara pentru a intra la liceul respectiv.

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă zice că nu pot să mă transfer la profilul respectiv, ce trebuie să fac?!

| BordeiMadalin explică (pentru Ioandelasal):

Adică directorul liceului respectiv la care vreau să mă transfer.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BordeiMadalin):

Ramai la scoala profesionala sau incerci sa te transferi la alt liceu.

14 răspunsuri:
| manumescvally a răspuns:

Eu am fost la profesională și când am încercat să mă mut la liceu nu s-a putut. Poți doar să te muți de la liceu la profesională dar invers nu.

| BordeiMadalin explică (pentru manumescvally):

Nu este adevărat, că pe invers te poți transfera după clasa a IX-a la liceu cu respectarea mediei de admitere sau după clasa a X-a la liceu cu respectarea mediei clasei și promovarea examenelor de diferență.
ia citește bine ordinul nr. 5447/2020 privind regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar, art. 141, alin (1), lit. f.

Art 141 Transferul elevilor | Regulament
Parte integrantă din Ordin 5447/2020
1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f) elevii care au finalizat clasa a IX-a a învățământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învățământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul și specializarea la care solicită transferul. Elevii care au finalizat clasa a X-a din învățământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învățământul liceal, cu respectarea condiției de medie a clasei la care solicită transferul și după promovarea examenelor de diferență.

Diferențele se dau la materiile pe care nu le-ai studiat în vehicul liceu.