| beatricelbd a întrebat:

Heii.Buna!
Cum se face o caracterizare din punct de vedere psihologic.Dau maine test la psiholigie si am de facut caracterizarea lui gigi becali. Sunt in clasa a 10 a. Nu stiu ce sa scriu..nici cum sa incep macar.Am avut de invatat:temperament,creativitate,inteligenta,caracter,ap titudini, temperament. Va rog macar cateva idei!

4 răspunsuri:
| MrsSunshine a răspuns:

Pai il caracterzizezi in functie de temperament, inteligenta, caraster, aptitudini..In care din acestea se incadreaza, care trasatura ii este definitorie.
De exemplu ce tip de temperament are si cum se manifesta, ce inteligenta are, ce caracter are.

| MrsSunshine a răspuns:

Si pentru a face caracterizarea psihologica a unei persoane trebuie aplicate anumite teste, si de acolo se deduce in care tip de temperament se incadreaza, etc

| Mihai87 a răspuns:

Bine ca nu ti l-a dat sa-l caracterizezi pe mimi stoica! Becali e un om cu suflet mare dar cu un temperament schimbator! Cand e jovial si respectuos, cand e badaran! Alterneaza cele doua stari foarte des!

| MrsSunshine a răspuns (pentru Mihai87):

Temperamentul nu se schimba.e o trasatura permanenta..doar poate corela..adica poate prezenta trasaturi si de celalat tip de temperament care nu il caracterizeaza in definitoriu dar se regaseste in cateva.dar doar un singur tip ramane baza