| Elena018 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare. Anul acesta am trecut clasa a 12-a si doresc sa aplic la o facultate in afara, profil psihologie. Am rezultate scolare pana acum deosebite,pot sa spun,dar ma sperie gandul ca o sa fiu departe de casa si limba engleza. Doresc sa aplic in Anglia la o facultate, dar am auzit ca nu este asa usor sa fi student roman in afara. Cunosteti persoane care au avut aceasta experienta si cum s-au descurcat?

2 răspunsuri:
| trisha88 a răspuns:

Buna, nu vreau sa te influentez dar eu am o verisoara care a terminat acolo facultatea si i-a placut atat de mult ca are de gand sa ramana definitiv.Depinde si ce fire ai ca ea e asa mai rebela ii place aventura de cand e acolo calatoreste mult si cunoaste bine limba engleza. Daca esti o fire mai sensibila si simti ca ti-e greu sa pleci de acasa asa departe atunci trebuie sa te gandesti bine, pentru ca e un pas mare.In primul an nu i-a fost usor pana ce si-a gasit de lucru ceva care sa-i convina, pentru ca parintii n-au putut s-o intretina.Am fost si eu acolo de cateva ori si oamenii mi s-au parut amabili in general, sigur ca sunt si exceptii nici la noi nu sunt numai oameni buni asa e peste tot.La facultate profesorii au fost de treaba nu au existat discriminari.Ar mai fi multe de povestit, poate altii au altfel de experiente sunt si eu curioasa ce raspunsuri vei mai primi aici. Iti doresc mult success si sper sa iei o hotarare care va fi cea mai buna pentru tine.

| Elena018 explică (pentru trisha88):

Sensibila atat de tare nu sunt incat nu m-as putea desparti de casa, dar este problema banilor fiindca acolo ar trebui sa ma intretin singura, iar taxele par destul de mari la facultate. Am vointa si ambitie, dar si teama. M-am inscris intr-un program si am inceput sa primesc oferte de la facultatile la care imi doresc sa intru, asadar trebuie sa iau decizii cat mai rapide. Oricum, multumesc pentru raspuns happy