| Mariamariamariamaria28 a întrebat:

Hello
Cineva care e la un profil de intensiv germana?
Vreau sa va intreb ceva...am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| Mariaaaa2018 a răspuns:

Pai.
Prima mea intrebare. Liceul la care vrei are clase si de germana la liceu? Adica unde se da examenul?
Ai sanse daca inveti si tragi tare. Banuiesc ca o sa se ia de la inceput materia pentru ca sunt si cei care au facut franceza in generala si ei nu stiu germana! Asa a e la clasa mea, se ia de la inceput dar pasul e destul de grabit. Dar eu lucrez in continuare pentru nivelul meu ca si cum as fi tot la materna germana!
Daca vrei te poti uita putin peste vara pe internet la lectii pentru incepatori! Germana pentru incepatori, lucruri de genul si o sa iti arate inca de la alfabet pana la gramatica.
Acum un profesor intelege ca un elev care nu a facut germana in anii precedenti nu poate sa fie la inceput ca unul care a facut si se descurca. Totusi daca nu o sa iti placa si nu te descurci te poti transfera. Pup!

12 răspunsuri:
| Miorita42 a răspuns:

Cuplacere!

| Mariaaaa2018 a răspuns:

Eu sunt! In gimnaziu am fost si la clasa de germana(maternal), unde se da examenul din germana!

| Mariamariamariamaria28 explică (pentru Mariaaaa2018):

Esti persoana potrivita atunci.
Deci chestia e ca la liceul unde vreau sa merg, profilul pe care-l vreau e impartit in doua:
Clasa(E) intensiv engleza
Clasa(F) intensiv germana
Ei bine..profilul nu e scris in brosura aia de clasa a8-a despartit e doar stiinte sociale.
Primele medii(primele 28) care se inscriu la st.sociale merg la intensiv engleza si ceilalti(28) merg la intensiv germana.
Deci nu prea poti alege. Anul trecut au fost doi cu media 8.96 si unul a intrat la intensiv eng. Iar celalat a fost primul care a intrat la intensiv germana.
Si ..chestia e ca eu nu stiu deloc germana, n-am facut la scoala deci habar n-am.
Daca intru la intensiv germana ce ma fac? Ma gandesc ca as invata putin in vara, dar totusi.
Se ia materia de la inceput? Am sanse sa nu raman corigenta? Mi-e frica sincer.
Imi poti spune daca am sanse?

| Mariamariamariamaria28 explică (pentru Mariaaaa2018):

Liceul la care vreau are sectia germana incepand din clasa a9-a.(stiinte ale naturi)
Are si clasele 5-8 dar nu stiu daca aici se face germana.
Oricum multumesc ca mi-ai zis... si te pup♡♡
Si sincer daca intru la liceul ala nu ma mai transfer(eventual la alt profil)e liceu de top. Locul 1 in judet...si as fi cea mai fericita daca as intra si ultima acolo laughing)
Inca o data multumesc mult ♡

| Mariaaaa2018 a răspuns (pentru Mariamariamariamaria28):

De unde esti? laughing Cu placere. Si altadata. Si eu sunt la stiinte ale naturii intensiv germana laughing

| Mariamariamariamaria28 explică (pentru Mariaaaa2018):

Eu sunt din Mures...
Tu?

| Mariamariamariamaria28 explică (pentru Mariaaaa2018):

Si cred ca e super profilul, nu?

| Mariaaaa2018 a răspuns (pentru Mariamariamariamaria28):

Caras -Severin

| Mariaaaa2018 a răspuns (pentru Mariamariamariamaria28):

Da. Mai ales daca iti place mult chimia, biologia, matematica etc.
Eu de exemplu vreau la medicina si stiinte ale naturii e cel mai potrivit profil pentru asta! happy

| Mariamariamariamaria28 explică (pentru Mariaaaa2018):

Mi se pare ca stiinte ale naturi e profilul perfect. Acolo le faci pe toate, poti face orice dupa
Mi-as dori sa merg si eu la stiinte ale natruii, dar la liceul pe care il vreau eu se intra cu 9.40+ si e greu.
Dar mi-am propus sa fac a9-a la st.sociale si dupa ma transfer la st.naturii tot in liceu laughing)
Am planuri mari

| Mariaaaa2018 a răspuns (pentru Mariamariamariamaria28):

Pai prima data pui ca optiune stiinte ale naturii si poate vei intra inca de la inceput!winking Bafta!

| Mariamariamariamaria28 explică (pentru Mariaaaa2018):

Asa o sa fac...multumesc.♡♡♡♡♡♡♡♡♡