| Louis04 a întrebat:

Hello! Deci, situatia mea este una mai complicata. Eu as fi vrut sa intru intr-un liceu din Craiova, dar am intrat in liceul din orasul meu. Media mea a fost 8, 77, iar ultima medie a fost 9, 12. Credeti ca ma pot muta sau mai pot face ceva? Pot astepta un semestru, chiar si un an. Singurul lucru pe care vreau sa il fac este sa intru in acea clasa. Va multumesc si chiar sper ca se mai poate face ceva!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Dupa semestru te poti transfera, vei da diferente daca difera profilul. treubuie sa ai media mai mare sau egala cu media pe semestrul 1 a ultimului elev din clasa la care vrei sa te transferi. si trebuie sa fie clasa sub 30 de elevi ca sa ai loc, ai vazutca clasele au initial 28 de elevi tocmai casa se mai poata sucii cate ceva.
parintele trebuie sa faca cerere la secretariatul scolii la care vrei sa te transferi. nu fa valuri din scoala din care pleci nu spune ca vrei sa te transferi ca, daca nu vor sa pleci, te vor tranti la note. ca sa nu ai medie mre la transfer. altfel scoala din care pleci nu se poate opune transferu; ui.
si stai calm ca armata-i lunga, nu intra in panica, toate se aranjeaza

5 răspunsuri:
| Robert2580 a răspuns:

Te poti muta cand incepe anul scolar daca mai sunt locuri libere, iar din al doilea semestru cred ca poti sa te muti cel mai sigur deoare ce sunt aceia care nu le place profilul sau e prea greu pentru ei. Daca vrei sa te muti cand incepi a 10-a va trebui sa dai examen daca exista diferente intre profile. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| ABCD122 a răspuns:

Buna!
-Trebuie sa aștepți un semestru sau un an (depinde de liceu) ca sa te poți transfera.
-Media ta semestriala/anuală trebuie sa fie mai mare decat media ultimului intrat la acel profil (9, 12).

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Ara997):

Pot fi şi mai mulţi. La mine în sem 2 s-au transferat 2 indivizi deşi eram deja 30 în clasă şi acum se mai transferă unul de la anul.

| Ara997 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Teoreticlegea nu permite peste 30, de ce insist ca prin depasirea numarului, directorul scolii de la care se transfera poate bloca transferul, adica face taraboi la inspectorat ca nu se respecta legea, ca transf e ilegal.

| Ara997 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Se poate dar nu e legal. si directorul scolii din care pleaca elevul poate ataca la inspectorat legalitatea transferului.
adica inspectoratele aproba tacit dar trebuie sa nu se facavaluri daca se fac, ei vor sa fie acioperiti si atunci treburile se fac in limita legii.