| Maryyyaa a întrebat:

Hey. De-a lungul cărei ape s-a format poporul trac din Antichitate?

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Întrebarea ta este un nonsens. Tracii au apărut la începutul epocii bronzului într-un spațiu care se întindea de la Carpații păduroși în Nord până la munții Rodopi, Rila, și Pind în Sud.

| Maryyyaa explică (pentru gabicoo):

știu, dar asta ni s-a dat ca tema

| gabicoo a răspuns (pentru Maryyyaa):

De regulă nu rezolv teme. Dar de data asta fac o excepție! Cred că răspunsul la întrebare ar fi Dunărea - Istros (denumirea antică a Dunării).

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De-a lungul Dunarii (Istru) si in jurul Marii Negre (Pontus Euxinus)
Merita mentionati pelasgii, pe care Nicolae Densuşianu, îi asociază cu strămoşii preistorici ai geţilor şi cu primii oameni care ar fi stăpânit actualele ţinuturi ale ţării.
Portul si cultura lor ii situeaza intr-un areal foarte larg, cat si ca primii colonizatori ai Greciei si Cipru. Exista numeroase mozaicuri prin siturile arheologice din Grecia si Cipru, cu portul ciobansilor nostri si caciula specifica.
Exista foarte multe elemente comune cu civilizatia Etrusca - cei care i-au civilizat pe romani (aia de la Roma). A se vizita muzeul de civilizatie Etrusca din Louvre, Paris.