| maria1417 a întrebat:

Hey... puteti sa imi spuneti echivalentul romanesc al expresiei franceze de tout alleur?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Te referi cumva la expresia "à tout à l'heure"? Daca da, @smaranditza are dreptate: inseamna "pe curand".

| luiza a răspuns:

Toate cele bune!

| a1doru a răspuns:

Este o espresie uzuala in limba ''strazii'' care echivaleaza, asa cum spune si smaranditza, cu romanescul ''pe curand''.dar...in cercurile ''elevate'' se foloseste forma '' a bientot''. acum depinde si de zona geografica,pentru ca franceza ''populara'' difera foarte tare de la o regiune la alta.[belgia francofona,elvetia francofona,midi francez,jura, la cote, etc]

| smaranditza a răspuns:

Pe curand?!

| jessejames a răspuns:

E "toute a l'heure" adica "ne vedem la ora stabilita".
Se mai foloseste si in cazul in care urmeaza sa te vezi in aceeasi zi cu interlocutorul.Nu de alta dar locuiesc in frantalaughing