| Ioana87423 a întrebat:

Am o mica problema.Luni dau un test la biologie si lectia are aproximativ 18 pagini.Cand invat nu prind nimicsau cand invat cand is cu foaia de hartie in fata uit totul.Ce pot face?

6 răspunsuri:
| YoChriss a răspuns:

Buna! NU trebuie sa inveti robotic, adica sa citesti fara sa te gandesti la ce citesti. Trebuie sa iti dai seama ce si cum vine ca sa poti spune lectia cu cuvintele tale nu exact cele din caiet. Succes si iti urez sa iei un 10!

| StanciuElenaAlina2000 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti mecanic.Incearca sa citesti lectia o data si apoi sa incerci sa spui ca o povestire ceea ce ai citit.La biologie nu se dau definitii ca la mate.Insa trebuie sa stii sa povestesti. Apropo? In ce clasa esti? Eu sunt in a 7-a si pana acum o lectie nu a depasit 4 pagini laughing
Funda?

| tomthecat a răspuns:

Ioana, nu se învaţă cu căştile pe urechi (am auzit că aşa e moda acum) şi nici cu Facebook, Hi5 şi Yahoo Mess deschise... Închizi televizorul, calculatorul, tableta, I-POD-ul, telefonul mobil, etc, şi înveţi dar nu mecanic ci logic (îţi faci o schemă a cursului, nu înveţi papagaliceşte şi nici haotic).

Succes!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uiti fiindca nu repeti suficient. Dupa ce esti 100% convinsa ca stii lectia la perfectie, mai citeste-o inca de 4-5 ori cu maxima atentie, spune-o de 3-4 ori si apoi mai citeste-o o data cu atentie pe detaliile uitate. De-abia atunci poti crede ca stii suficient. Lectia poate parea mare, dar totusi dupa ce te apuci de invatat, vei vedea ca o poti parcurge relativ repede daca esti foarte atenta si nu te lasi distrasa de altceva

| zurick a răspuns:

In primul rand primul user care ti-a raspuns are dreptate trebuie sa le inveti logic, sa intelegi ce citesti nu s-o inveti ca pe o poezie.(mecanic)
In al doilea rand nu poti sa citesti 18 pagine si sa te astepti sa le retii, iale pe rand mai intai inveti o bucatica dupa alta(imparti paginile alea in cate bucati vrei tu)

| Ioana87423 explică (pentru StanciuElenaAlina2000):

Is intra 9a la mate info.