| RaduManole a întrebat:

in vacanta as vrea sa invat si eu germana -- m-ar putea ajuta cineva? stiu cate ceva dar as vrea sa imi imbunatatesc vocabularul -- mi-ar putea scrie si mie cineva 30 de cuvinte cu tot cu gen? dau funda + vot ca inca cateva raspunsuri si devin senior-- cuvintele sa fie mai usoare ca pentru incepatori -- eu deja mi-am scris 100 si le-am invatat dar vreau mai mult,, mersi"

4 răspunsuri:
| aligru a răspuns:

Cel mai simplu mod de a invata o limba straina este cu ajutorul site ului livemocha.
Are lectii cu imagini si respectiv voce. Faci exercitii si nativii ti le corecteaza. Incearca sa ti faci cont!
Eu am invatat spaniola pe site ul acela! Am primit si cateva fundite de studentul saptamanii!big grin Stateam zi si noapte si invatam! asa de mult imi placea! Spor!

| AnnAnne a răspuns:

Buna, felicitari pentru ca vrei sa inveti o limba straina in timpul tau liber, in primul rand!happy
Sper sa nu te dezamagesc, dar vocabularul nu se invata asa, peste noapte.De exemplu, daca ai invatat ce inseamna "das Herz"(inima) si tot iti repeti si incerci sa faci cine stie ce ascociere, nu e destul.Trebuie sa stii sa folosesti cuvintele in contexte, sa le declini si cate si mai cate.
Esti sigur ca vrei sa inveti singur? Intreb pentru ca asa a sunat intrebarea ta.Eu cred ca cea mai buna modalitate de a invata o limba, bineinteles dupa cea de a locui intr-o tara in care ea se vorbeste, este o combinatie intre toate celalalte(si aici ma refer sa-ti iei pe cineva sa te invete).Sa-ti explic...cu o persoana in fata care a facut niste studii in prealabil si care vorbeste foarte bine limba, nu ai cum sa nu prinzi si tu! Se dezvolta asa si vocabularul, si gramatica, si pronuntia si increderea in tine ca poti comunica in germana.Asta e ceea ce-ti recomand( si ce voi face si eu incepand cu semestrul al 2-lea), pentru ca daca inveti asa, singur, nu vei sti cand gresesti si nu vei avea pe nimeni care sa te corecteze.
Viel Glück!happy

| RaduManole explică (pentru AnnAnne):

Eu nu am spus ca sunt bâtă la germana stiu gramatica dar nu prea stiu cuvinte

| AnnAnne a răspuns (pentru RaduManole):

...nici eu nu am spus ca esti, insa nu stiu cata gramatica stii, daca in intrebare tocmai ce-ai spus ca stii "cate ceva". Vazand acel "cate ceva", logic ca mi s-a parut normal sa extind aria raspunsului meu, dar daca esti fixat pe cuvinte, ia un dictionar roman-german german-roman si iti urez sa stii 100.000! Succes din nou!