| Anonim02003 a întrebat:

Vreau sa invat engleza, dar nu pot. Daca invat ceva, chiar daca il repet uit repede, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Asta pentru ca inveti rapid, repeti de 2, 3 ori si gata, nu asa se invata o limba eu personal repet si 10 minute un singur cuvant apoi alt cuvant apoi iau pauza si iar repet si mai invat 4 cuvinte si gata,creierul nu baga informatia in memoria de lunga durata, hai sasi explic creierul nu baga informatia in memoria de lunga durata totul, de asta degeaba citesti o carte fara sa repeti de mai multe ori ca vei uita, rolul creierului e sa uite, 90% din ce invatam uitam,asta nea ajutat in evolutia noastra pentru ca retineam doar ceea ce important pentru noi,daca ai fi mort de foame si cuvantul ala tiar da mancare l-ai retine dar tie nu isi pasa ai zero ambitie,vointa,mai citesc pe unele forumuri cum sa inveti rapid nu exista rapid,exista lent cu multa rabdare,repetitia e mama invataturi, repeta un cuvant de o mie de ori chiar ca te va ajuta faci pentru tine, recomand easy english pentru ca foloseste imagini si nu vei uita asa usor, nu exista a retine rapid asa ceva e sf, si aia care retin repede uit la fel de repede

incepe cu primele 3000 de cuvinte si 200 de verbe

nu te uita la filme in engleza fara subtitrare ca =frustrare asa am patit si eu nu ai ce invata daca nu intelegi nimic, o limba e sa ai un limbaj bogat, orice cuvant din alea 3000 conteaza fiecare verb, 6 cuvinte pe zi, repeta 10 minute un cuvant, foloseste imagini, scriel, nu asculta muzica, nu te gandi la altceva etc concentrare maxima

6 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Daca vrei sa tii minte ceva sau sa inveti ceva, va trebui sa folosesti acea informatie zilnic. Repeta in fiecare zi si gaseste o modalitate prin care sa te motivezi sa inveti astfel incat sa iti placa engleza ca s-o retii mai usor

| Ađrian90 a răspuns:

Gândeşte-te la ceva ce-ţi place şi apoi spune-l în engleză. Repetă-l de mai multe ori. După asta, caută pe google toate cuvintele care ţi se par interesante, pe care le foloseşti zi de zi şi învăţă-le în engleză. Ai putea să intri pe google translate şi să asculţi şi cum se pronunţă, dacă dai pe chestia aia cu un fel de difuzor, poate reţii mai uşor(când spune o femeie sau barbat cuvântul pe care l-ai scris tu acolo). Fi concentrat şi caută cuvinte pe care le foloseşti de obicei, nu gen pheonix, pentru că nu prea ai la ce să-l foloseşti. Spor la învăţat, dacă ai nevoie de sfaturi sau altele, sunt aici happy

| RadoslavJ a răspuns:

Probabil ai telefon cu Android.

Uite, îți recomand un joc draguț de pe google play. Încearcă Duolingo. Așa am reușit să învăț și eu Italiană. La mine a mers, e amuzant, interactiv.

happy

| Anonim02003 explică:

Multumesc tuturor!

| RAY a răspuns (pentru RadoslavJ):

Nu poti compara italiana cu engleza, 60 la suta din vocabularul limbi italiene se aseamana cu lb romana in scimb lb engleza e 20 la suta