| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU... Vreau sa va intreb cum as putea sa imi amplific cunostintele intr-o limba straina. Adica pentru nivelul meu simt ca nu stiu atat de multe cuvinte pe cat ar trebui si cum as putea sa invat mai multe? Funda pentru ideea cea mai buna. puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| EdynSt a răspuns:

Pai ce fac eu e sa studiez un dictionat din acea limba cuvant cu cuvant si retin ce inseamna. Daca nu retii poti sa iti faci un caiet cu niste cuvinte mai dificile din acea limba si sa le repeti cand ai timp. Mi se pare cea mai buna solutie.

Nu uita: Repetitia e mama invataturii!

3 răspunsuri:
| SmoKeD a răspuns:

Despre ce limba este vorba?
Oricum....cand te uiti la filme poti incerca fara sa te uiti la televizor sa auzi ce zic personajele si tu sa incerci sa traduci, iar daca nu stii cate un cuvant te uiti la subtitrare si vezi ce inseamna il scrii pe o foaie si il repeti pana iti intra in cap(si bine ar fi sa ramana acolo mereulaughing )
Sau daca dispui de vreo 20 de lei te poti duce intr-o librarie humanitas si gasesti acolo carti in engleza daca despre limba asta e vorba si sunt groase rau...si gasesti acolo la cuvinte de te saturilaughing

| EdynSt a răspuns (pentru EdynSt):

Dictionar*

| EdynSt a răspuns:

Uite, am vazut ca mi-ai dat un raspuns castigator si as vrea sa-ti dau si eu ceva.:D
Ai aici un blog facut de mine si cred ca o sa-ti placa. http://edy-blog-boss.blogspot.com