| anonim_4396 a întrebat:

Heyy TPU! Vreau cateva exemple cu verbul etre la passe compose afirmativ si negativ in franceza! Vreau si explicatii! Va rogg! Luni am test! Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| kitten95 a răspuns:

Passe compose e echivalentul perfectului compus la noi si se conjuga la afirmativ asa: j`ai ete, tu as ete, il/elle a ete, nous avons ete, vous avez ete, ils/elles sont ete cu accent ascutit pe e(/). La negativ: je n`ai pas ete...etc. te prinzi de la afirmativ. funda?big grin

1 răspuns:
| PinkPanther001 a răspuns (pentru kitten95):

Mersii mult!