| nana_8704 a întrebat:

Imi da si mie programu' zilnic al unui elev de nota 9, 50-10? da' sa fie eficient de la cat ajunge aksa pana isi termina treaba (ma refer la scoala), funda pentru cel mai eficient programwinking

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Cel mai important pentru a ajunge la medii mari este sa nu te duci la scoala ca sa pierzi vremea crezand ca vei recupera acasa ce n-ai prins la scoala. Mergi la scoala si fii atenta la ore, straduieste-te, intreaba unde si cand nu intelegi. Iar temele ti le faci in ziua in care le-ai primit, nu lasi sa se adune. De asemenea poti sa recitesti ce ai studiat la scoala macar o data, la toate materiile, pentru a ti se fixa putin informatia, iar la test, lucrare doar vei reimprospata (fixa) niste cunostinte pe care deja le ai. Deci, daca zilnic recitesti ce ai invatat in ziua respectiva si esti cu temele la zi, vei intra intr-un proces deloc obositor si foarte eficient. Iti garantez ca, daca la scoala intr-adevar vei invata si vei fi atenta, vei pierde maxim 2 ore pe zi acasa cu invatatul, facutul de teme.

6 răspunsuri:
| Unique_5973 a răspuns:

Buna! eu invat dupa-amiaza; am terminat clasa 7a cu 10.00:dimineata ma scol la 7. pe la 8, 8:30 mananc. dupa, imi fac geanta repentandu-mi lectiile, repet repentand si nu invatand. apoi ai dim libera...de la 12 la 18 la sc...pana la 7 mananci apoi la 7 ma apuc de teme dar si invat.dar e fff bine sa-ti scrii si sa-ti inveti tot in weekend e spre binele tau.si fac asa si termin si des cris si de inv pe la 8 max 9. sper ca te-am putut ajuta.dar un mic sfat.pentru a avea media mare nu-ti trebuie programul altuia trebuie sa-ti faci sg un program si mai presus de toate trebuie sa fii ambitioasa. funda?

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Depinde ca uni au de la ora 7 pana la2 alti de la 12-1 pana la 6-7 seara dar cand esti acasa inveti, nu faci alt ceva iesi doar duminica si sambata mergi la meditati si in zilele de L-V Inveti dupa care faci auto dictare pe o foaie si compari cartea cu foia ta pe care ai scris, sa nu crezi ca exita un program fix.
bafta

| giuly a răspuns:

Ajung acasă la 3, stau la calculator până la 8-9 seara, îmi fac tema la mate şi la şcoală învăţ şi fac celelalte teme...

| nana_8704 explică:

Nu...de dimineata am whistling

| OanaOana1 a răspuns:

Pai,eu am ore dimineata, si am pana la 2. De obicei, vin acasa, pana la 3 mananc, ma relaxez pana la 4, dupa care incep sa-mi scriu...pana la 5. Apoi invat, pana pe la 7-8, depinde ce zi estebig grin

| atlas123456789 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Da, trebuie sa depui foarte mult efort. Inainte eu cand ajungeam acasa mincam, ma odihneam putin si ma apucam de teme si stateam pana seara invatind din greu(nu aveam memorie foarte buna).Si imi faceam temele zilnic. Acum insa mi-am dezvoltat memoria si acasa practic nu mai invat deloc. Memorizez totul in clasa. Iar la teste mereu am note bune.