| Iuli113 a întrebat:

Imi dati lecturi de clasa a-5 a de maxim 100 pag? 2 sau trei
Funda

7 răspunsuri:
| EliiDee7 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 5 a si noua ne-a dat sa citim Legendele Olimpului ( sunt niste povestioare despre zei ). Incearca Momente si schite de Ion Luca Caragiale. Sper ca te-am ajutat!

| Delia_Mihaela_1986 a răspuns:

Păi dacă vrei din lecturile copilăriei este cel mai bine să citești, sau de Jules Verne. Mă rog, de maxim 100 pagini ar fi La Medeleni de Ionel Teodoreanu eu îți zic că este foarte frumoasă.
Sau de I. L. Caragiale sunt niște povești foarte amuzante cum ar fi : Bubico sau D. l Goe. Oricum faci ce vrei happy.

| Georginica12345 a răspuns:

Legenda Olimpului'

| Iuli113 explică (pentru Delia_Mihaela_1986):

La medeleni are peste 100 pag

| Dumnezău a răspuns:

Carrie de S.King are doar 80 de pagini, da' nu stiu cat de potrivita ar fi pentru clasa a 5-a.Ai mai putea sa citesti nuvelele lui Slavici(cea mai mare,"Moara cu noroc" te duce vreo 100 de pagini) sau alte povesti din astea scurte.Geoffrey Chaucer are "Povestile din Canterbury" si mai poti sa citesti si povestioarele lui Edgar Allen Poe, care nu prea trec de 50 de pagini.Ar mai fi benefic pentru tine sa citesti inca de pe acum volumul de poezii al lui Charles Baudelaire,"Fleurs du mal"(Florile Raului), desi e posibil sa nu intelegi toate poeziile.Si "Maytreyi" de Eliade ar merita s-o citesti de pe-acum, desi nu e obligatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ - găsești o listă și o mulțime de lecturi povestite pe înțeles. Intră pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ și găsești textele întregi ale unor lecturi.

| dinu95 a răspuns:

ALEODOR IMPARAT-

Era odata un imparat care isi dorea sa aiba si el un copil.Dorinta
i se indeplini, si Dumnezeu ii dadu un fecior foarte frumos.
In ceasul mortii, imparatul isi
sfatuieste fiul sa nu vaneze pe mosia lui jumatate-de-om-calare-pe-jumatate-de-iepure-schio,
deoarece cine calca acolo nu scapa nepedepsit.
Dupa moartea imparatului, Aleodor carmuieste
intelep tara si respecta cu sfintenie sfatul imparatului sau, dar intr-o zi pe cand sa afla la
vanat, greseste si calca pe pamantul pocitaniei de om. Aceasta ii cere fiului de imparat sa-i
aduca fata lui Verdes-Imparat, daca vrea sa-l ierte pentru ca-i calcase mosia.
Plecat la drum,
intalneste o stiuca, un corb si un taune carora le cruta viata si ii ajuta primind din partea
cestora promisiunea ca il vor ajuta la nevoie. Ajungand la curtea lui Verdes, Aleodor afla ca
pentru a dobandi fata, trebuie sa depaseasca trei incercari.
Cu ajutorul noilor sai prieteni, fiul
de imparat iese invingator la sfarsitul celor trei probe.Aleodor o duce la Pocitanie, dar aceasta
refuza sa se casatoreasca cu o asemenea fiinta. De accea, ne necaz Pocitania plesneste si moare.
In aceasta situatie, Aleodor isi intinde imparatia si pe mosia Pocitaniei si se casatoreste cu fata
lui Verdes –Imparat, spre bucuria supusilor sai