| SimonneCore a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cat e integrala din e?
Eu nu am mai intalnit-o pana acum :-s

9 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Probabil vrei sa intrebi,,integrala din e la puterea x''. Daca acesta este cazul, atunci,, integrala din e la puterea x'' este tocmai,, e la puterea x''.

| SimonneCore explică (pentru didiDia):

Nu,nu am vrut sa intreb decat ceea ce-am afirmat.dar multumesc, am aflat oricum raspunsul :*

| aladinbeci a răspuns:

Simonne, userul didiDia ti-a dat raspunsul corect care merita funda. In tabelul cu integralele nedefinite te duci la f: pe R cu valori in R, data de relatia f(x) = a la puterea x, cu a numar real strict pozitiv \{1}. Vei gasi in acest caz ca integrala din a la puterea x*dx = (a la puterea x)/ln a + o constanta C. Cu semnul "*" am reprezentat inmultirea.Cum in cazul tau a = e(baza logaritmului natural), si cum ln e = 1, integrala devine egala cu e la puterea x + C.
Asta ti-a spus si userul didiDia si repet faptul ca raspunsul dat de didiDia merita funda.

| SimonneCore explică (pentru aladinbeci):

Da,a dat raspunsul corect dar nu la intrebarea mea.si plus, n-am pus nici un premiu pentru cel care imi raspunde...

| aladinbeci a răspuns:

De acord cu raspunsul tau Simonne, dar cred ca puteai sa calculezi integrala ta considerand formula pe care am scris-o eu in cazul particular a = e si x = 1.
Sau se putea aplica formula de integrare prin parti, considerand 1 = (x)'.
Integrala din e*dx = integrala din e*(x)'*dx = e*x - integrala din (e)'*x*dx = e*x - 0 + C = e*x + C, deoarece (e)' = 0.
Oricum, esential este ca ai gasit raspunsul corect. Asta conteaza. Iti doresc multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"e" e 2, 71 deci practic trebuie sa mai ai ceva pe acolo...nu prea cred ca ai tu doar atatbig grin

| SimonneCore explică (pentru anonim_4396):

Practic nu mai am nimic... daca mai aveam intrebam exact ce doream sa aflu...

| SimonneCore explică:

Multumesc celor care mi-au raspuns,dar am aflat raspunsul.
"e" fiind constanta, iese in fata; deci ramane integrala din 1, care este x.

| Alexandra_Brancoveanu_1992 a răspuns:

Deoarece e este un numar =2.71(o constanta). atunci integrala dintr-o constanta este egala cu x deci ingerala din e = x. Bafta!