| xbugs a întrebat:

Îmi puteti spune ce facultati ar trebui sa urmez dupa ce termin liceul la profilul mate-info si ulterior ce meserie voi avea si daca se poate si salariul.Nu trebuie neaparat doar facultati/meserii care sa aiba la baza informatica/matematica poate sa fie ceva pe fizica /biologie.
De exemplu : Facultatea ASE(din bucuresti ) profilul cibernetica poti ajunge cibernetician (si materia de baza folosita)
Sau imi puteti zice doar meseriile.

6 răspunsuri:
| PiersicutaCoral123 a răspuns:

Buna! pai daca tu ai terminat mate-info, ai putea sa dai la Facultatatea de ingineri in calculatoare.Am un prieten care a terminat aceasta facultate si castiga destul de mine! Dezavatajul este ca trebuie sa stai multe ore cu ochii in fata calculatorului, dar eu cred ca merita! Daca ar fi sa dai la drept, ar fi trebuit sa faci romana si istorie si, eu sunt la drept si am de invatat coduri, carti etc, ca pe o rugaciune!

| Tarara_David_1990 a răspuns:

Aici este vorba de cariera ta, viitorul tau, fa ce stii ca-ti place!

| Popicaaaa a răspuns:

Mate Info Mate Info dar depinde si ce vrei sa faci, daca vrei sa lucrezi pe soft sau pe hard tongue in orice caz esti bine platit pe oricare. Daca vrei sa lucrezi pe soft, programare te poti angaja la companii care fac aplicatii, sau orice companie care lucreaza la proiecte gen roboti, masini, etc care au nevoie de o programare ca sa functioneze dupa un algoritm, te poti angaja la firme gen (dau niste nume mari) kinect google etc iar daca lucrezi mai mult pe partea de hard, hmmm depinde cat noroc ai si cat de bine sti sa te implici poti sa a o cariera frumoasa si aici dar ai sanse sa ai o cariera destul de nasoala dar indeajuns de buna incat sa iti castigi banii de subzistenta. Oricum O sa vezi si la liceu cam cu ce se mananca chestiile astea dar trebuie sa vezi ce'ti place cu adevarat sa faci

| xbugs explică (pentru Popicaaaa):

La soft/progamare ce facultati ar trebui sa urmez(din Romania)?

| xbugs explică (pentru PiersicutaCoral123):

Îl poti intreba pe prietenul tau ce facultate a facut si ce meserie are in prezent(ce face la serviciu) si firma la care lucreaza.

| xbugs explică (pentru PiersicutaCoral123):

Il poti intreba pe prietenul tau ce facultate a facut, unde lucreaza acum si ce face la serviciu.