| AlexDorinel a întrebat:

In Romania si in Europa in general, stiu ca bataia e ilegala
De ce oamenii nu respecta legea asta?

9 răspunsuri:
| Roberrt21 a răspuns:

E ca si cum i-ai spune unui câine turbat sa nu te muște.

| zilog a răspuns:

Pentru ca multi nu sunt oameni ci animale
pentru ca in alte tari daca faci fapte de violenta ai cam incurcat-o pe urmatorii 10 ani iti vine asugurarea la masina 8000 euro / an
iti vine asucurarea la casa de 20 ori mai scumpa
le vine asigurarile tuturor oamenilor care stau la adresa respectiva pentru o masina cu 50 euro / luna mai mult
si tot felul de chestii dinstea
nu esti pedepsit doar tu ci toti care stau la adresa respectiva
daca tu vrei sa dai pe urma copilul la scoala si ai facut fapte cu violenta iti spun ca primaria nu au bani exact pentru copilul tau sa ii platesca scoala
sau ca nu gasesc locuri anul asta sa mai incerci la anul cu plata pentru ca a depasit vasta in care se putea inscrie platit de primarie
te constrage de devii cel mai mielusel

cand ai nevoie si tu de drept de munca pentru ca in alte tari oamenii cer de la stat voie sa muncsca nu asa ca in Romania
aia o sa te refuze vreo 12 ani in care tu trebuie sa platesti scoala pentru copii pentru ca daca nu muncesti scoala e pe bani 60 000 euro / an
daca nu le platesti scoala iti ia copii
asa ca ai cam incurcat-o daca faci fapte cu violenta

| NotNamed a răspuns:

Pentru ca exista doua tipuri de dispute: Cea fizica si cea intelectuala. Numai gândește-te cati dobitoci doar in Romania spun ca vaccinul contine microcipuri pentru a fi controlati, asa ca ce sa poata dobitocii astia sa poarte o discutie inteligenta? Sar direct la gatul tau ca le e mai simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

S-a infiripat in mentalitatea generala, de masa, ca bataia este reactiunea suprema la o actiune ce necesita astfel de urmari. Intr-un fel, este un mijloc de corectie natural: daca ceva/cineva te loveste, tu inveti sa nu mai faci, „sa te inveti minte", de asta ma gandesc si ca s-a infiltrat un astfel de mecanism.
Acum... legea este pentru cine vrea s-o respecte, caci sunt atatia fara etica, in special clanuri interlope, mafioti sau ce dracu or mai fi ei, care gasesc constant portite de scapare in legi, etc. Asa s-a construit societatea: banul cu infinite valori.

| sierra1 a răspuns:

"De ce oamenii nu respecta legea "

poate in rai(?) o fi cum vrei tu.

Pentru că nu suntem in spațiul real și nu ideal - d-aia și există poliție, pușcării, judecători

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sunt foarte multe abuzuri care nu se reclama la politie. In familie dar si la locul de munca, am auzit de cineva care a muncit neplatit in weekend si acu vrea banii. Pai teapa mai domnule ca tie iti trebuie dovada la politie

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AlexDorinel):

Corect! Doar ca o sa-ti iei multe injuraturi. Eu am patit-o cu acest individ.

| Legion7X a răspuns:

în fiecare Tară se mai bat câțiva nebuni. Nu există pădure fara uscăciuni. In SUA, de ex nu există cine este cel mai tare pe pumn, acolo teama stă în pistol.