| SaveTheNature a întrebat:

Inainte ca America sa fie descoperita de catre Europeni, traiau oameni acolo?

25 răspunsuri:
| alas a răspuns:

Da

| Spaz472 a răspuns:

Da, logic.

| cinderellaindreams a răspuns:

Da,vikingii.

| Andrei1099 a răspuns:

Logic, traiau popoare pe care mai tarziu portughezii si spaniolii si englezii le-au inrobit! Traiau popoare ca maiasii, incasii.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Oamenii au aparut cand continentele erau unite si totodata intregul spatiu se numea Pangeea. Apoi prin despartirea continentelor, datorata miscarilor placilor tectonice si a evenimentelor pe baza naturala, oamenii s-au despartit si s-au creat culturile.
Oamenii au ramas peste tot

| Mădă0611 a răspuns:

Cum sa nu? Stii ce e amuzant? Ca maiasii au facut calendarul ala si aztecii, "urmasii" lor, l-au preluat, asa ca in 1500 si, cand au venit conquistadorii, aztecii asteptau un zeu, de asta i-au primit cu pace, altfel se omorau direct, aztecii fiind razboinici.

| asasaasa a răspuns:

Erau indienii dar aia din america nu india in nord si in sud tot felul de mari civilizatii mayasii incasii aztecii etc

| RAY a răspuns:

Mayasi care au facut si piramide, ma mir cum de nu ai invatat la istorie in scoala

| SaveTheNature explică:

Si atunci ce se dau asa mari europenii ca au descoperit America? Sa le fie rusine. America era deja "descoerita" de altii.

| WeAreSmart a răspuns (pentru MeConstantine):

Pangeea s-a despartit pe vremea dinozaurilor. Cand au aparut oamenii, suprafata terestra era asemanatoare cu cea de azi happy iar amerindienii de pe continentele Americane au venit din Siberia (din regiunea Altai)

| undergraud a răspuns:

Da

| Diamondsz a răspuns:

Evident ca da.

| WeAreSmart a răspuns (pentru MeConstantine):

Inainte de a veni Europenii in America de Nord, aici existau deja Amerindienii, care au venit din Siberia (din regiunea Altai) traversand strimtoarea Bering. Si acum se poate de traversat Beringul cand este inghetat happy

| DiamantulAuriu a răspuns:

Pai sigur ca da

| Hombre a răspuns:

Nu, erau numai maimute si s-au incrucisat cu porcarii spanioli, rezultatul fiind porcomaimutele de azi.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Si atunci ce se dau asa mari europenii ca au descoperit America? Sa le fie rusine. America era deja "descoerita" de altii."
Afirmatia este la fel de aiurea ca si intrebarea, afirmatia ca europenii a descoperit America e pertinenta l-a fel cum era si in cazul in care nativi americani navigau si descopereau Europa. Deci titulatura de descoperitor ii revine celui care descopera un teritoriu, altul decat cel pe care il cunoaste s-au locuieste.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu doar america si Australia,nu doar ca lea descoperit dar a macelarit popoarele alea ele erau mai primitive, americani le-au dat de baut apoi leau impuscat copii, femeii, barbatii, batrani etc
indieni de acolo sunt de muzeu
la fel si aborigieni ba chiar ziua nationala a australiei e cand au inceput sa le macelareasca

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Toate aceste crime erau sub ordin papal, papa considera aceste popoare ca niste nimicuri nu-i de mirare ca papa il felicita pe hitler pentru crimele comise impotriva evreilor

| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveTheNature):

laughing America n-a fost descoperita de altii, ei existau acolo inainte sa se formeze continentele, iar acea descoperire din poveste se refera la faptul ca la acea vreme oamenii nu stiau ca mai exista un continent. Cand au ajuns, Columb a crezut ca e India. Daca iei America de pe harta si mergi in vest, ajungi in tarile din est.

| Nudamnume a răspuns:

Da in timpul marilor descoperiri geografice Amerindienii au populat America.Acestia au pornit un razboi cu Englezii. Apoi s-au format Statele Unite Ale Americii, dupa revolutie(nu aia din 1989).

| TeoPT a răspuns (pentru Nudamnume):

Nu aia din 1989. You don't say?

| KateMiddleton a răspuns:

Desigur ca da.

| SaveTheNature explică (pentru KateMiddleton):

Deci America a fost cotropita nu "descoperita". nu?

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

De fapt au fost cotropitori, si nu descoperitori. Acum ca romanii invadeazaEuropa la furat si cersit, inseamna ca suntem descoperitori si trebuie sa scriem si o carte pentru asta?laughing

| KnowEverything a răspuns:

Nu, traiau extraterestrii laughing