| anonim_4396 a întrebat:

Inca se mai preda la informatica limbajul Pascal in scoli/licee?

10 răspunsuri:
| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

1. Ce naiba e limbajul asta? rolling on the floor)))))))
2. O sa invat asa ceva in clasa a 7-a?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Bine ca ma intrebi tu.

| DarkRevenge a răspuns:

Da,ne-a zis profa de info, da' nu prea imi pasa laughing Oricum cred ca anul asta o sa invat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DarkRevenge):

Se pare ca pana nu se schimba o generatie de profi treburile vor mai sta astfel.

| Wehrmacht a răspuns:

Eu am fost in a IX-a la mate-info doar primul semestru dar stiu ca la noi se preda C++.La inceputul anului ne-a intrebat profu' de info daca a facut cineva vreun limbaj de programare precum Pascal.In V-VIII n-am facut nici macar chestii precum HTML...
Se mai foloseste Pascal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Nu stiu. Faceam statistica pe TPU. laughing

| dorikut a răspuns:

În unele școli/licee încă se mai predă acest limbaj pe care nu prea îl poți folosi la concursuri / olimpiade și nici în practică nu este foarte folosit.

Totuși, noțiunile de bază în programare nu s-au schimbat, deci dacă înveți să construiești diverși algoritmi în Pascal, vei putea aplica cele învățate și în C/C++ (sau orice alt limbaj) dacă te hotărăști să înveți singur sau dai mai departe la o facultate de profil.

Probabil, profesorul tău este unul slab pregătit / plictisit / prea puțin ambițios. Totuși, nu te lăsa descurajat dacă vrei să faci o carieră în domeniu. Limbajele se învață repede. Eu pot scrie orice program construit în liceu în 7-8 limbaje diferite. Logica e importantă.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dorikut):

Nu mai sunt la scoala/liceu de multi ani. happy
Am deja cariera. Mersi oricum tongue

Nu intrebam pentru mine.

| erdest a răspuns:

In Cluj, un singur liceu face Pascal, restul fac C/C++. Profesorii pot preda si limbajul celalalt. nu dureaza mult.Pascal e mai usor anyway.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva, poate la mate-info