| Anonim1989077656477 a întrebat:

La anul intru in clasa a VIII-a si voiam sa stiu la ce materii se da Evaluarea Nationala si mai ales cum este la real/uman.

Răspuns Câştigător
| TiaFCRB a răspuns:

La Evaluarea Nationala sunt doar doua materii: romana si mate.
Eu sunt la uman:
Avantaje: Nu faci mate, care este foarte grea si stiu asta de la fratele meu care a fost la real. Nu faci prea multa fizica si nu o sa dai bac la mate.
Dezavantaje: Faci latina, care este destul de nasoala. Sunt multe terminatii si chestii de invatat. Romana la greu, engleza la greu.

La real:
Avantaje: Nu stiu daca ai prea multe avantaje, sincer laughing. Fiindca, vezi tu, acolo faci absolut toate materile care la carte. Singurul avantaj este ca atunci cand iei bacul(daca il iei, normal), te poti duce la orice facultate. Cand esti la uman, e mai greu sa te duci la Politehnica. laughing
Dezavantaje: Multa mate, multa fizica, multe formule, fara viata sociala. Pe scurt: e cam nasol.
Pupici :*

5 răspunsuri:
| TiaFCRB a răspuns (pentru TiaFCRB):

Apropo. cand spun ca nu faci mate, zic ca nu faci prea multa. O sa faci pana in clasa a 11-a. La fel si fizica si biologie si chimie, dar mai putin din fiecare.

| DirviziuQ a răspuns:

Eu sunt la profil real, nu te lua dupa prostia ca nu ai viata sociala. Is multe avantaje: toti profesorii te respecta, in timp ce de exemplu daca esti la uman aia de bio, fizica, mate, chimie, si poate chiar si materii de real gen engleza, romana va vor cosnidera foarte slabi. In plus, de obicei la uman merg fitosi si o zic din propria mea observatie in mai multe licee, pe mai multe clase, si pe langa asta poti merge la orice facultate facand toate materiile (desi nu e chiar asa, de exemplu logica faci doar un an, anul urmator faci psihologie, si tot asa, in timp ce la uman nu e asa, deci e falsa chestia dar ma rog), in plus ti se scot unele materii gen TIC sau info. Poti si de la uman, dar mai greu si vei avea foarte mult de recuperat daca ai fost la uman fata de real. La bac la romana e mai usor la real decat la uman, nu esti stresat cu materiile astea de tocit ca geografia, istoria, romana, din care dai si bac.
Cat despre evaluarea natioanala, se da din mate si romana, care sunt mereu mai usoare fata de simulare, deci sa nu te sperie notele laughing
Succes!
Ps: ii fain la liceu, poate mai fain ca in generala pentru ca acolo nu rade nimeni de tine daca iti place de cineva, din contra

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vei susţine Evaluarea Naţională ( clasa a 8-a ) la Română şi Matematică...

Admiterea la majoritatea liceelor ( excepţie făcând cele vocaţionale ) se face prin "repartizare computerizată" ( în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni )!

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2016-2017 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a".

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi TOATE profilele & specializările + materiile la care vei da BAC în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

| Anonim1989077656477 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Urasc matematica si ma pricep la materiile care tin mai mult de trancanit in general laughing). Prin urmare am ales umanul. Multumesc mult pentru ajutor!