| Kobra12oo a întrebat:

La ce ma ajuta diploma de 10 clase in viata? adica care e diferenta daca o am si daca nu o am?

5 răspunsuri:
| Millio_Paul_1995 a răspuns:

Nu te ajuta la nimic! Adica daca te lasi de scoala dupa 10 clase macar stii ca ai o diploma dar departe in viata oricum nu ajungi cu 10 clase, dar daca vrei sa continui si pana intr-a XII-a, facultate etc., e o prostie, e inutila.

| Radu284 a răspuns:

Probabil ca la ce te ajuta 12 clase, fara bac, cum e situatia mea.
Adica la nimic. Asta nu inseamna ca nu poti avea o viata foarte buna fara ea.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Învăţământul de 10 clase este OBLIGATORIU la noi în România!

Deci, NU mai contează dacă & cu ce te ajută dacă ai ( sau nu ) un "Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului însoţit de foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional - anexa nr. 8" - vezi detalii despre el la linkul :
http://lege5.ro/......niversitar

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

În altă ordine de idei, acel Certificat NU este suficient sad
Nici măcar o Diplomă de BAC nu te prea ajută!

Sunt DESTUI absolvenţi de Facultate, sau chiar de Master, care lucrează la tarabă în piaţă sau în Mall rolling on the floor
Evident, la angajare are PRIORITATE ( în faţa ta ) cel care are Diplomă de Master, apoi cel cu Diplomă de studii universitare/Diplomă de Licenţă, apoi cel cu Diplomă de BAC,... şi, pe ULTIMUL loc eşti tu - cu Certificat de 10 clase laughing

Ţi-ai făcut o idee?

Ori, poate, tu vrei să lucrezi în construcţii "zi lumină", pe post de zilier, câte 12 ore MINIM...

| Eastwood a răspuns:

La absolut nimic.
Invata sa iei BAC-ul, conteaza foarte mult, si dupa daca vrei sa mergi mai departe mergi, daca nu lucrezi.
In alte tari si ca sa fii gunoier iti trebuie BAC-ul.