| dayana1113 a întrebat:

La ce mod si timp apare in text verbul a lumina. ce tip de arhaism recunoasteti in aceasta forma a verbului.
SI versul este 'Lumini cu raze splendide'
Dau funda! Multumesc

Răspuns Câştigător
| rockmeout a răspuns:

In acest vers, cuvantul "Lumini" nu este verb, ci substantiv comun, cu functia sintactica de subiect simplu.Nu recunosc nici un tip de arhaism.thinking

6 răspunsuri:
| iulia91 a răspuns:

"lumini" este verb, la indicativ, persoana II a, iar tipul de arhaism este gramatical, deoarece forma verbului este invechita, inlocuita cu alta (eu luminez, tu luminezi etc)

| dannyel86 a răspuns (pentru iulia91):

Corect! E verb, nu substantiv. Forma arhaica pentru "luminezi".

| ionutz4mai a răspuns:

Ma voi sunteti cu capu. Cum sa fie "lumini"verb?:I Are dreptate rockmeout, e substantiv cumun

| iulia91 a răspuns (pentru ionutz4mai):

Citeste poezia si discutam apoi happy "Imn lui Stefan cel Mare" (V. Alecsandri)

| corolav a răspuns:

Chiar dacă unii au spus verb iar alții substantiv, chiar dacă unii au răspuns corect iar alții nu, important este că au gîndit, au căutat să argumenteze, și ăsta este cel mai important lucru.
Sincere felicitări pentru iulia 91!
Pentru răspuns și pentru susținerea cu cerbicie a răspunsului său.
Un fost prof, acum de 66 de ani.

| XAnonymusX a răspuns (pentru ionutz4mai):

De fapt chiar este verb, daca ai fi citit imnul " Imn lui Stefan cel Mare" Ai fi stiut despre ce este vorba, ai fi vazut contextul si ti-ai fi dat seama ca este verb, asta in cazul in care ai avea destula logica incat sa iti dai seama... straight face