| anonim_4396 a întrebat:

La cursurile de religie se preda si limba ebraica?

10 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

NU, de unde ai auzit asa ceva?

| Werrich a răspuns:

Daca zici de Teologie se predau greaca si ebraica veche.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RaduRobertRO):

Ma gandeam eu la cum alte religii au si limba proprie, mai scrie si despre stiinta prin cartile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum va bagati in seama, ma speriati cu aberatiile, dar azi chiar n-am toane.
Intrebarea este parte din subiectul meu complicat despre "crestinism".

| darrio2007 a răspuns:

Da, cand vei fi la scoala in Israel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai sters raspunsuwinking si ai blocat.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai putem noi ca nu ai tu toane, un copil nerd cu ochelari si idei preconcepute.
In Romania cel putin in scoala (nu ai zis ce scoala, pot fi clasele 1-4 sau 5-8 de ex) se preda religia in limba romana, nu in ebraica nu in aramaică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Dar ma gandeam ca se preda si limba, in scoli, la ora de religie, ca fiind parte din religie.
Cand sunt eu calma, ma enervati ce felul in care vorbiti. Sunt curioasa cat fumati si beti inainte sa scrieti, ce alte lucruri mai faceti care va da "puterea". Of, mi-a pasat mie ce mi se scrie. Bunn era mai bine cu evitatul. Ca eu regret ca trec prin asta.
Nu-s nici un tocilar, si nu imi permit nici un lux de telefon, calculator si ce mai ganditi acolo. Dar aveti niste idei, si parca urlati al mine cand le scrieti.
Inteleg ca ai doar 20 si consider ca eu as avea 15, dar faptul ca ai doar 20 ar trebui sa vorbesti politicos pe un site public, si asta pentru a arata educatia ta "de 12 clase", orice ti se pare in textul care il citesti. Dar aici apare discriminarea ca cei educati se comporta necivilizat. Probabil la scoala invatati sa ganditi sa reactionati asa, ce stiu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cât timp am fost eu în şcoală, nu.

| Adry05 a răspuns:

Cine crezi că știe ebraică să vină să-ți predea ebraică laughing lumea se plânge și de latină care în unele domenii îi mai găsești un minim de utilizare, dar ebraica...